Radio wcale nie takie wspaniałe

Dab to technologia dość skomplikowana i na pewno nie jest dobrze dostosowana do naszego rynku, moim zdaniem jest jeszcze dla nas za wcześnie. Niestety radio idzie w tym kierunku i prawdopodobnie przez następne kilka lat będzie to technologia dość mocno promowana. W tym artykule postaram się przedstawić wady i zalety korzystania z radia cyfrowego, jest to przegląd tego czy radio cyfrowe nadaje się do naszego rynku, i jakie ma szanse przebić się.

Co do wad oto najważniejsze:

-cena – praktycznie ten aspekt dyskwalifikuje tą dość ciekawą w gruncie rzeczy technologię, moim zdaniem nie ma szansy na to aby przebić się do naszego rynku. Może ona trafić do jakieś bardziej wyselekcjonowanej grupy ludzi, którzy cenią sobie jakość oraz niezawodność. Ale nie ma co się łudzić, nie będzie to powszechna technologia, radio nie jest tak potężne jak telewizja. Zdecydowanie trudniej przyciągnąć słuchacza niż widza, telewizja angażuje więcej uwagi i zmysłów a radio jest po prostu pewnym „umilaczem” czasu.

– mity o jakości sygnału – radio dab+ wcale nie ma takiej jakości jak mówią niektóre reklamy. Czasami zdarzają się trudności w dostarczaniu sygnału, jakość tego radia ucina, tak jak jakość mp3, tony niskie i wysokie, których teoretycznie większość ludzi nie słyszy. Powoduję to, że tzw. melomani mają problem ze słuchaniem swojej ulubionej muzyki, może dźwięk jest czystszy ale nie zawsze ma taką samą jakoś jak w przypadku tradycyjnego radia.

Co do zalet…

-na pewno jest to krok do przodu, możemy nie tylko korzystać z radia, dzięki radiu DAB+, jest możliwość odbierania różnego rodzaju plików graficznych o małym rozmiarze, dostępne są nawet pliki tekstowe. Wizualizacje takie są tylko dodatkiem, nie zawsze coś takiego musi działać, często jest z tym problem.

Niestety radio to nie telewizja czy Internet, powoli zanika w tradycyjnej formie. Coraz mniej ludzi kupuje odbiorniki radiowe. Lepszym wydatkiem jest kupno laptopa oraz dostępu do Intrentu, tam nie dość że znajdziemy ulubione radia, to możemy oglądać niektóre kanały telewizyjne całkowicie za darmo. Mam jednak nadzieję, iż radio przeżyje ten kryzys i się zaadoptuje do nowych warunków..