Produkcja brykietu jako zagospodarowanie odpadu z tartaku.

Prowadzenie tartaku wiąże się nie tylko z koniecznością pozyskania odpowiedniej ilości surowca i wytwarzanie materiałów niezbędnych w przemyśle budowlanym. W tym przypadku zachodzi także konieczność pozbywania się stosunkowo sporej ilości odpadu przede wszystkim w postaci trocin i wiórów powstających w procesie cięcia drewna. Jednym zaś z ciekawszych w tym przypadku rozwiązań będzie produkcja brykietu drzewnego, który jest materiałem opałowym w pełni ekologicznym. Będzie to gwarantować nie tylko pozbycie się odpadu, ale także jego pełne wykorzystanie i podniesienie poziomu dochodowości tartaku, bowiem trociny przerobione na ekologiczny brykiet z trocin, będzie można całkiem dobrze sprzedać, tym bardziej, iż na chwilę obecną, mamy coraz większe zapotrzebowanie na ekologiczne materiały opałowe.

Przygotowanie do produkcji brykietu.

Aby rozpocząć brykietowanie trocin i wiórów powstających w procesie wytwarzania drewna konstrukcyjnego w tartakach, przede wszystkim trzeba będzie zadbać o przygotowanie odpowiedniej przestrzeni magazynowej oraz roboczej, która będzie prawidłowo zabezpieczona przed nadmierną wilgocią. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, iż zarówno same trociny, jak i gotowy brykiet drzewny nie powinien przekraczać 10% wilgotności, gdyż powyżej tej wartości zaczyna on dość wyraźnie tracić swoją wartość opałową. Wynika to z faktu tego, iż w pierwszej kolejności trzeba będzie zmarnować stosunkowo sporo energii do odparowania wody zgromadzonej w brykiecie, aby możliwe było jego osuszenie i spalenie celem uzyskania wartości opałowej. W pierwszej więc kolejności musimy zadbać o przygotowanie odpowiednich magazynów wentylowanych, w których składować będziemy zarówno trociny jak i gotowy wyrób. Dzięki temu będziemy w stanie przygotować brykiet o dobrych parametrach techniczny, który bez problemowo będzie można sprzedać w całkiem dobrej, korzystnej cenie. Podniesie to bardzo wyraźnie poziom dochodowości tartaku, oraz pozwoli na sprawne pozbywanie się dużych ilości odpadów produkcyjnych.

Niezbędne wyposażenie do produkcji brykietu.

Oczywiście, same pomieszczenia to nie wszystko, bowiem trzeba tutaj jeszcze zapewnić sobie możliwość zakupu odpowiednich maszyn do produkcji brykietu. Musimy zdawać sobie jednak sprawę z tego, iż maszyny do brykietowania będą tutaj stosunkowo kosztowne, wobec czego trzeba będzie przygotować się na pewne wydatki. Generalnie jednak przy odpowiedniej wydajności produkcji, i dobrej koniunkturze rynkowej, a na takową się w najbliższych latach jak najbardziej zapowiada, maszyny do produkcji brykietu powinny w ciągu kilku lat w pełni się zwrócić a potem już tylko pracować na czysty zysk. Reasumując, można tutaj powiedzieć, iż produkcja brykietu z trocin, będzie w przypadku tartaków idealnym rozwiązaniem na poszerzenie oferty, zwiększenie dochodowości, jak również na pozbycie się kłopotliwych odpadów w postaci trocin i wiórów. Będzie to więc bardzo dobre podejście do zarządzania tego typu działalnością, bowiem pozwoli wygenerować dodatkowy dochód, a tego, jak powszechnie wiadomo nigdy nie będzie za wiele.