Pozbywamy się szkodliwych owadów i insektów.

Na świecie mamy do czynienia z wieloma różnymi owadami, z których bardzo duża część jest jak najbardziej pożyteczna, niemniej jednak warto pamiętać, iż istnieje spora grupa owadów, wybitnie uciążliwych dla codziennej egzystencji człowieka. Wszelkiego rodzaju osy, muchy, komary, szerszenie, to najczęściej tępione przez człowieka owady z racji tego, iż uporczywie wchodzą w drogę będąc przyczyną roznoszenia wszelkiego rodzaju chorób i zakażeń. Do tego dochodzą jeszcze insekty atakujące nasze produkty spożywcze. W takich przypadkach, koniecznością do przeprowadzenia jest dezynsekcja, która polega na wytępieniu ich wszelkimi dostępnymi metodami.

Metody przeprowadzania dezynsekcji.

W pierwszej kolejności warto sobie tutaj powiedzieć kilka słów na temat najczęściej stosowanych metod przeprowadzania dezynsekcji. Pierwszą i najczęściej stosowaną grupą metod są metody chemiczne, polegające na zastosowaniu środków owadobójczych, czyli insektycydów. Możemy je podzielić na kilka zasadniczych grup różniących się swoim działaniem, a będą to:

Podział ze względu na sposób działania

  • Kontaktowe – działające poprzez kontakt z ciałem owada, prowadzący do jego paraliżu.
  • Pokarmowe – w przypadku których wymagane jest zjedzenie trucizny.

Prawidłowy dobór substancji będzie tutaj przesądzać o tym, czy prowadzona dezynsekcja będzie wystarczająco skuteczna. Przy wyborze metody trzeba także zwrócić uwagę na kwestię tego w jakich okolicznościach jest przeprowadzana, aby czasem nie doprowadzić do skażenia chemicznego żywności itp.

Do tego dochodzą jeszcze fizyczne metody dezynsekcji czyli zastosowanie urządzeń wabiących owady, a następnie powodujących ich śmierć poprzez na przykład elektrowstrząs. Bardzo dużym poziomem popularności w przemyśle spożywczym i handlowym cieszą się tutaj lampy owadobójcze o wysokiej skuteczności.

Najczęściej występujące szkodniki.

Aby przeprowadzana dezynsekcja mogła być skuteczna należy tutaj także precyzyjnie określić rodzaj występujących szkodników i dobrać odpowiednią dla nich metodą działania. Tak więc, wśród najczęściej występujących insektów należy wyszczególnić:

  • Karaluchy – Wszystkożerne owady o ciemnobrązowym kolorze i długości ciała dochodzącej do 30mm. Niszczą produkty spożywcze a jednocześnie roznoszą choroby i pasożyty.
  • Prusaki – nieco mniejsze od karaluchów (10-16mm), również wszystkożerne owady o barwie żółtobrązowej. Aktywne nocą, zanieczyszczają żywność, roznoszą szkodliwe drobnoustroje. Czasami przyczyniają się do powstawania alergii.
  • Pluskwy – jeszcze mniejsze owady osiągające wymiary 4-6mm, żywią się jednak bezpośrednio krwią zwierząt i ludzi toteż stale ich atakują. W czasie konsumpcji pozostawiają na skórze ofiary wydzielinę, powodującą uczucie pieczenia i powstawanie bolesnych pęcherzy.
  • Wołki zbożowe – niewielkie chrząszcze o wielkości do 5mm w kolorze czarnym. Odżywiają się ziarnami zbóż, powodując jednocześnie uszkodzenia i zanieczyszczenia, które eliminują ziarna z użytku spożywczego.
  • Rybiki cukrowe – srebrzyste owady o długości 8-10mm. Potrafią strawić wszystko, nawet celulozę
  • Mkliki mączne – motyle nocne o długości około 14mm. Co prawda sam motyl jest niegroźny, natomiast jego larwa potrafi już wyrządzić rzeczywiście bardzo wielkie szkody, głównie w postaci pozostawianych po sobie lepkich nici, wyjątkowo trudnych do usunięcia.