Posadzki – ważny element budowy domu

wylewka przemysłowa

Posadzki są bardzo ważnym elementem każdej budowli. Wybierając materiał z którego powstaną należy uwzględnić przeznaczenie oraz charakter budynku. Posadzki przemysłowe powinny być przede wszystkim funkcjonalne i wytrzymałe. Wylewki w mieszkaniach winny umożliwiać łatwe ułożenie paneli, kafli lub innej górnej warstwy podłogi.

Wylewki anhydrytowe vs. posadzki betonowe
Wśród wylewek warto wymienić posadzki betonowe oraz wylewki anhydrytowe. Te pierwsze nadają się tak do budynków przemysłowych, jak i mieszkalnych. Dobrze wylany beton jest bardzo trwały oraz odporny na ścieranie. Aby posadzka była równa zaciera się ją mechanicznie. Można ponadto ją zabarwić, aby pozbyć się szarego koloru. Posadzki betonowe wylewa się korzystając ze specjalistycznego urządzenia, które gwarantuje właściwą konsystencję oraz ubicie. Ponadto powierzchnia w ten sposób uzyskana jest równa. Do sprawdzenia jakości wylewki często używa się niwelatora laserowego. Wylewki betonowe doskonale nadają się jako podłoże dla wykładzin i paneli.

Posadzki anhydrytowe są stosowne w pomieszczeniach mieszkalnych – mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych – oraz w budynkach użyteczności publicznej. Są one szczególnie zalecane, gdy zmierza się korzystać z okładzin z kamienia lub żywicy. Należy przy tym pamiętać, że jastrych anhydrytowy jest nieodporny na zamoczenia. Nie powinno się zatem narażać go na kontakt z wodą. Duża zaletą jastrychu jest fakt, że schnie on cztery razy szybciej, niż cement. Materiał ten świetnie nadaje się do tworzenia podgrzewanych podłóg. Z racji na homogeniczną strukturę bardzo dobrze przylega do rur grzewczych. Bardzo szybko nagrzewa się, szybko oddaje ciepło. Posadzka anhydrytowa może być także cienka, co ma zasadnicze znaczenie przy podłogowym ogrzewaniu. Jastrych anhydrytowy jest wytrzymały na ściskanie i zgniatanie.

Podsumowanie
Posadzki przemysłowe powinny gwarantować komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Winny być także odporne na ścieranie i łatwe w czyszczeniu. Przy ich tworzeniu trzeba uwzględnić przeznaczenie pomieszczenia w którym powstają.

Źródło: posadzka-przemyslowa.pl