Okna z drewna. Czy warto inwestować?

Jeszcze zupełnie do niedawna, w zdecydowanej większości przypadków, nowo budowane domy jednorodzinne, zaopatrywane były automatycznie w stolarkę okienną z PCV. Wynikało to głównie z faktu tego, iż w przypadku okien drewnianych, nie było możliwości osiągnięcia dobrych parametrów technicznych, gwarantujących nam minimalizację kosztów ogrzewania budynku. Po prostu okna drewniane, nie zapewniały wystarczająco niskiego poziomu współczynnika przenikania ciepła. Obecnie jednak, ten stan rzeczy ulega diametralnej zmianie, głównie w wyniku dostosowania nowych technologii produkcji do warunki wytwarzania drewnianej stolarki okiennej.

Parametry techniczne okien drewnianych.

Obecnie wytwarzane okna z drewna, będą charakteryzować się już bardzo dobrymi parametrami technicznymi. Przede wszystkim możliwe jest tutaj wyprodukowanie nawet okien aktywnych, a więc takich dla których współczynnik przenikania ciepła U <= 0,9 W/<m2*K) oraz współczynnik przepuszczalności cieplnej g => 50%. Warto sobie tutaj jednak wyjaśnić czym są obydwa te parametry i jak je należy odczytywać

  • Współczynnik przenikania ciepła U – określa ilość ciepła przepływającego przez metr kwadratowy okna, przy różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia, wynoszącej 1 K. Im więc mniejszy będzie współczynnik przenikania ciepła, tym mniej energii cieplnej będziemy wytracać z naszego domu.
  • Współczynnik przepuszczalności energii cieplnej g – wskazuje nam zdolność do absorpcji ciepła pochodzącego z promieni słonecznych do wnętrza naszego mieszkania poprzez płaszczyznę okna. Tutaj więc dla odmiany im będzie on wyższy, tym lepiej dla nas, bowiem będziemy pozyskiwać dodatkową energię cieplną z zewnątrz.

Nowoczesne technologii produkcji stolarki okiennej, pozwalają nam więc na wytwarzanie dobrych jakościowo okien także w technologii drewnianej. Dzięki temu też, możemy bez obaw inwestować w okna z drewna i cieszyć się ograniczeniem strat ciepła z budynku poprzez ich powierzchnię.

Zakup odpowiednich okien.

Nie bez znaczenia będzie tutaj także kwestia samego producenta czy też dostawcy okien. Z doświadczenia każdy z nas wie, iż u dwóch różnych dostawców, dwa te same produkty mogą być dystrybuowane w różnych cenach. Dlatego też, warto w pierwszej kolejności zrobić swego rodzaju analizę polegającą na porównaniu ofert wielu różnych dostawcy. Wybierając na przykład okna z drewna od firmy Drew Dom możemy liczyć na przystępną cenę i bardzo dobry jej stosunek do ich jakości. W tym przypadku z całą pewnością dostaniemy do naszej dyspozycji okna z drewna o bardzo dobrych parametrach technicznych, które pozwolą nam na komfortową ich eksploatację, oraz na minimalizację strat ciepła z budynku. A te dwie kwestie są przecież w tym przypadku zdecydowanie najważniejsze.