Odświeżenie ścian w pomieszczeniach mieszkalnych.

Jedną ze zdecydowanie najczęściej realizowanych prac remontowych w naszych domach i mieszkaniach jest malowanie ścian na nowy kolor. Średnio co około pięć lat, należy przeprowadzić odświeżenie ścian, które po prostu tracą kolor i brudzą się w toku eksploatacji. Rozwiązaniem najprostszym będzie oczywiście zatrudnienie ekipy malarskiej. Pozwoli nam to ograniczyć własny wysiłek, aczkolwiek pociągnie za sobą pewne koszty. Alternatywnym wyjściem jest samodzielne przeprowadzenie remontu. Okazuje się bowiem, iż przeprowadzenie zwykłych prac malarskich nie jest aż tak wymagające, aby przeciętny Kowalski nie mógł sobie z nim poradzić. Oczywiście trzeba będzie przestrzegać pewnych wytycznych, aby remont był przeprowadzony jak najbardziej prawidłowo.

Przygotowanie do odświeżenia mieszkania.

W pierwszej kolejności trzeba będzie się prawidłowo przygotować do przeprowadzenia prac malarskich. W każdym pomieszczeniu przygotowania w zasadzie będą przebiegać podobnie, wobec czego można posłużyć się jednym z nich jako typowym przykładem. Najważniejszą czynnością przygotowawczą będzie tutaj usunięcie z pomieszczenia wszystkich tych mebli, których usunięcie jest możliwe. Jeśli chodzi o większe gabarytowo meble, warto wysunąć je chociażby na środek pomieszczenia. Szafy zabudowane na stałe można po prostu zabezpieczyć folią malarską. Tak samo zabezpieczamy podłogi. Ramy okien i drzwi oklejamy taśmą malarską, aby podczas wykańczania pędzlem, niepotrzebnie ich nie zabrudzić farbą. Taśmą malarską możemy także przymocować folię do listew przypodłogowych, oraz krańców szaf systemowych, aby nie uciekała pod wpływem podmuchów powietrza. Tak przygotowane pomieszczenie będzie już w zasadzie idealnie nadawało do rozpoczęcia przeprowadzania remontu.

Niezbędne narzędzia malarskie.

Oczywiście trzeba liczyć się także z koniecznością poniesienia kosztów związanych z zakupem niezbędnych narzędzi. Potrzebne nam będą przede wszystkim pędzle, szczotki, wałki, jak również szpachle oraz kostki do szlifowania. Tego typu narzędzia jednakże nie są jednorazowe. Jeśli dokonamy w tym przypadku przemyślanych zakupów, to z całą pewnością wystarczą na całe mieszkanie, a powinny także przydać się podczas następnych prac remontowych. Warto tutaj także podkreślić, iż każdy producent pędzli do malowania przy pracach budowlanych będzie stosować nieco odmienne technologie i materiały, skutkiem czego, jego narzędzia będą nieco inne. Najlepszym rozwiązaniem jest osobista wizyta w sklepie i sprawdzenie ręczne poszczególnych pędzli, wałków i szczotek. Powinny dobrze leżeć w dłoni, włosie nie powinno wypadać pod wpływem pociągnięcia, a cała konstrukcja narzędzia powinna być stabilna i mocna.

Przebieg prac remontowych.

Jeśli całe pomieszczenie jest starannie zabezpieczone, możemy przystąpić do prac remontowych. W pierwszej kolejności trzeba będzie uzupełnić wszystkie ubytki w ścianach, poprzez ich zaszpachlowanie gładzią gipsową. Wypełnione ubytki, należy po wyschnięciu gładzi wyrównać kostką do szlifowania. Po tych czynnościach można będzie zagruntować ściany w celu wyrównania chłonności podłoża. Ostatecznie po wyschnięciu, można będzie śmiało przystąpić już do prac malarskich. Oczywiście pamiętamy o odcinaniu taśmą malarską w miejscach zmiany kolorów, czy też na granicy sufitów i ścian. Z całą pewnością po odpowiednim przygotowaniu, efekty będą więcej niż zadowalające.