Maty ceramiczne do izolacji budynków

maty ceramiczne

Ceramika najczęściej kojarzy się z przedmiotami dekoracyjnymi lub użytkowymi. Ci jednak, którzy na co dzień do czynienia mają z materiałami izolacyjnymi, wiedzą doskonale, że i w izolacji bywa niezastąpiona. A jako przykład podać można maty ceramiczne.

Jak sama nazwa wskazuje, ceramika – a konkretnie włókno ceramiczne stanowi materiał, z którego maty ceramiczne są tworzone. Wybór tego materiału nie jest przypadkowy. Już w czasach prehistorycznych stosowano ceramikę ze względu na jej odporność na wysokie temperatury. Z czasem odkryto, że nie tylko tym się wyróżnia. Włókna ceramiczne są niezwykle odporne na działanie różnych substancji chemicznych. Co więcej, nie przewodzą prądu, a ich twardość sprawia, że ani nacisk, ani ogień nie potrafią ich zniszczyć.

A jak wygląda taka mata pod mikroskopem? Obserwując fragment maty można zauważyć, że tworzą ją długie włókna, które są niezwykle elastyczne. To z kolei pozwala nadawać macie dowolny niemal kształt. Kiedy więc potrzebne są materiały ogniotrwałe, które trzeba dowolnie zginać, zaginać, czy tworzyć z nich półokręgi – maty ceramiczne sprawdzają się doskonale.

Co sprawia, że są aż tak trwałe? Przede wszystkim mieszanka składników mineralnych. Najczęściej wśród nich występują tlenki krzemu, żelaza oraz glinu. W takim połączeniu pierwiastki tworzą powłokę odporną na temperatury rzędu 1260 stopni. Ale to nie kres możliwości maty. Jeśli do wymienionych minerałów doda się tlenek cyrkonu, mata chroni nawet do 1600 stopni. Lekkie, odporne na wiele czynników, dźwiękoszczelne, a także niezwykle wytrzymałe – takie właśnie są maty ceramiczne.

Nic więc dziwnego, że jako materiały ogniotrwałe tak często są wykorzystywane do izolacji w różnych branżach. Ich zastosowanie nie tylko usprawnia pracę wielu urządzeń, ale też zwiększa bezpieczeństwa osób przy nich pracujących.