Uciążliwy katar sienny

Zgodnie ze znanym powiedzeniem “leczony katar trwa tydzień, a nieleczony siedem dni”. Ale co zrobić w sytuacji, kiedy siedem dni już dawno minęło, a uczucie nieustannie zatkanego nosa minąć nie chce? Być może twoim problemem jest katar sienny.

Uporczywy katar sienny z charakterystyczną wodnistą wydzieliną spowodowany jest przez alergeny, które przedostają się do dróg oddechowych. Często mylony jest z przeziębieniem, a nawet grypą, stąd też prawidłowe rozpoznanie choroby jest niezwykle istotne dla podjęcia odpowiednich metod zaradczych.

Przyczyny kataru siennego

Przyczyną kataru siennego jest głównie alergen, który powoduje nasilanie się przykrych objawów. Gdy drogi oddechowe narażone są na kontakt z alergenem, organizm zaczyna się bronić przed nimi, produkując przeciwciała zwalczające substancje, które zaburzają jego równowagę. Dodatkowo drobne elementy, np. pyłki roślinne, przedostające się wraz z powietrzem do naszego nosa, podrażniają delikatną błonę śluzową. To wszystko skutkuje natychmiastową reakcją organizmu w postaci kataru siennego.

  • Do najczęstszych przyczyn kataru zaliczamy przede wszystkim:
  • pyłki roślin (trawy, zboża, drzewa, chwasty)
  • zarodniki pleśni
  • sierść zwierzęca
  • składniki kurzu domowego

Objawy kataru siennego

Podstawowym objawem kataru siennego jest długotrwały katar, charakteryzujący się przeźroczystą, wodnistą wydzieliną. Zwykle występuje sezonowo lub pojawia się nagle, bezpośrednio po kontakcie z alergenem. Poza tym może pojawić się gwałtowne, intensywne kichanie, uczucie zatkanego nosa, łzawienie i zaczerwienienie oczu.

To objawy typowe dla alergii, ale niekiedy występują dodatkowe dolegliwości, takie jak ból głowy i mięśni, co w połączeniu z katarem i kichaniem niekiedy bywa mylone z grypą. W celu prawidłowego zdiagnozowania choroby zalecana jest konsultacja z lekarzem specjalistą.

Leczenie kataru siennego

Leczenie kataru siennego wiąże się z neutralizowaniem oddziaływania alergenów na organizm. Najczęściej w przypadku alergii podawane są leki antyhistaminowe. Działają one jednak objawowo i nie zlikwidują całkowicie choroby.

Osoby borykające się z uporczywym katarem siennym powinny przede wszystkim unikać kontaktu z alergenem. Dodatkowo zaleca się częste pranie ubrań, regularną zmianę pościeli, dokładne czyszczenie kanałów wentylacyjnych oraz unikanie spacerów w okresie pylenia roślin (jeśli przyczyną są pyłki roślinne). Warto również dbać o odpowiednie nawilżenie błon śluzowych nosa.

 

źródło: http://www.rinozine.pl/