Zakładamy trawnik w przydomowym ogrodzie.

Trawnik to zdecydowanie jeden z ważniejszych elementów każdego przydomowego ogrodu. Trudno sobie wręcz wyobrazić ogród bez trawnika. W końcu to na trawniku zlokalizowane będą sprzętu rekreacyjne. To na trawniku wytyczmy ścieżki, ławeczki, czy tez usadowimy sobie grilla ogrodowego. Jednym słowem jest to element w stu procentach niezbędny, wobec czego warto wiedzieć, jak prawidłowo podejść do kwestii zakładania trawnika, oraz do jego późniejszej pielęgnacji, aby zapewnić sobie maksymalnie wysoki poziom komfortu korzystania z ogrodu, oraz wysoki poziom wrażeń estetycznych związanych z przebywaniem w swoim przydomowym ogrodzie.

Podstawowe działania w zakładaniu trawnika ogrodowego.

Do zdecydowanie najważniejszych działań związanych z zakładaniem przydomowego trawnika będzie należeć prawidłowe przygotowanie podłoża, aby późniejsza eksploatacja oraz pielęgnacja terenu trawnika nie nastręczała nam większych trudności. W tym celu należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

  • Oczyszczenie terenu – przekopanie całego terenu przeznaczonego pod trawnik, oraz wyczyszczenie go z chwastów, większych kamieni czy też korzeni. Warto po tym zabiegu odczekać około dwóch tygodni, aż resztki chwastów powzrastają i będzie można je dokładnie usunąć.
  • Wyrównanie i zasilenie terenu – na tym etapie przygotowujemy odpowiednio dobrany nawóz oraz kompost i przeprowadzamy kolejne przekopanie terenu trawnika. Przy okazji znów można będzie usunąć pojawiające się chwasty, korzenie i kamienie. Ostatecznie grabimy teren aby uzyskać płaską powierzchnię.
  • Wysiew trawy – w tym kroku dzielimy nasz trawnik na mniejsze poletka, i na każdym wysiewamy nasiona trawy. Czynność najlepiej przeprowadzać ręcznie przechodząc przez poletka raz wzdłuż a raz w poprzek, aby uzyskać jak najbardziej równomierne rozłożenie nasion.
  • Czynności końcowe – teraz pozostało nam jedynie przegrabienie trawnika, aby nasiona przykryć pewną warstwą gleby, oraz starannie ubić cały teren trawnika. Można dodatkowo przykryć go agrowłókniną, która zabezpieczy wschodzącą trawę przed ewentualnymi przymrozkami, oraz chciwym i pazernym ptactwem.

Widzimy więc, iż trochę pracy nas będzie czekać, niemniej jednak warto się poświęcić, aby ostatecznie osiągnąć zadowalający efekt przepięknego i zadbanego trawnika w ogrodzie.

Kupujemy wszystkie niezbędne narzędzia oraz nasiona trawy.

Oczywiście przed przystąpieniem do wszystkich prac ogrodowych związanych z zakładaniem trawnika, należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia oraz same nasiona trawy. Tutaj w zupełności wystarczający będzie zwykły sklep ogrodniczy, w którym bez trudu zaopatrzymy się w łopatę, grabie, wszystkie niezbędne nawozy, glebę ogrodniczą (kompost), oraz wspomniane już wielokrotnie nasiona trawy. W przypadku nasion warto dodatkowo zwrócić uwagę na kwestię zapotrzebowania danych nasion na nawozy, oraz na ich wymagania w zakresie odczynu pH gleby, aby wszystko dobrze przygotować. Generalnie jednak nie powinniśmy mieć jakichkolwiek większych trudności związanych z założeniem ogrodu i pozyskaniem wszystkich niezbędnych narzędzia ogrodniczych oraz samych nasion trawy, bowiem wszystko co trzeba znajdziemy w najzwyklejszym sklepie ogrodniczym, których przecież na Rynu jest stosunkowo sporo.