Jak utrzymać agregaty pompowe w zimie?

Przechowywanie agregatów pompowych przez sezon zimowy to bardzo ważny aspekt ich utrzymania przez cały sezon. O ile w środku sezonu raczej nie będziemy mieć większych trudności z ich utrzymaniem, bowiem stale są w eksploatacji, to na sezon zimowy, z reguły trafiać będą na magazyny. Należy więc przeprowadzić odpowiednie czynności, aby agregaty pompowe w zimie, mogły być należycie zabezpieczone. Musimy bowiem pamiętać, iż nie zawsze będzie możliwość ich przechowywania w pomieszczeniach ogrzewanych. Poza tym, nawet jeśli znajdziemy pomieszczenia ogrzewane, to i tak agregat pompowy przy zbyt długim bezruchu może poddać się uszkodzeniom takim jak chociażby korozja.

Jak zadbać o agregaty pompowe w zimie?

Jeśli chodzi o urządzenia, które będą w sezonie zimowym pracować normalnie, to w zasadzie nie powinno być problemów. Elementy agregatu, silnik i wirnik, stale wytwarzają ciepło, co pozwala utrzymać poszczególne podzespoły w dobrych warunkach. O wiele gorzej wygląda sytuacja, w przypadku, kiedy należy zatrzymać pompę i odstawić na magazyny. Szczególnie jeśli są to magazyny nie ogrzewane. W takich sytuacjach, należy przede wszystkim prawidłowo przygotować agregat do przechowania przez cały sezon zimowy.

W wielu przypadkach, agregaty pompowe są wyposażone w odpowiednie zawory i pompy, które umożliwiają ich pełne odwodnienie. Z drugiej strony, tak samo często popełniany jest w tym zakresie błąd polegający na nie odkręceniu wszystkich korków spustowych oraz zaworów. W wyniku tego, pompa zostaje zmagazynowana nie w pełni odwodniona, a to prowadzi do sytuacji, iż na wiosnę będzie już nieźle skorodowana. W przypadku pomp tłokowych, może nawet dojść do zamarznięcia wody w cylindrach, co jest bardzo niebezpieczne dla samej pompy. Jeśli taką pompę uruchomimy, z zawartością lodu w cylindrach, natychmiast dojdzie do uszkodzenia gładkiej powierzchni cylindrów i tłoków, co oczywiście jest poważnym uszkodzeniem. Może nawet dojść do połamania tarcz pośrednich.

Jednym słowem, aby agregaty pompowe w zimie mogły być przechowywane bezpieczne, należy przede wszystkim całkowicie je odwodnić i osuszyć. To pozwoli na uniknięcie korodowania elementów, które na co dzień pracują w kontakcie z wodą, a po wyjęciu pompy z wody, ta pozostaje w jej wnętrzu.

Dodatkowe działania zabezpieczające.

Bardzo ważne jest też prawidłowe podejście z naszej strony. Wynika to z faktu tego, iż każda pompa charakteryzuje się inną konstrukcją, a co za tym idzie, musimy ją przygotować inaczej do zmagazynowania na sezon zimowy. W przypadku pomp ze wspomaganiem próżniowym, musimy zadbać aby nie doszło zamarznięcia wilgoci w komorze próżniowej. Tego typu działanie można zrealizować poprzez wstrzyknięcie do komory oleju silnikowego oraz uruchomienie pompy, aby olej dokładnie wypełnił wnętrze. Pozwoli nam to skutecznie zabezpieczyć pompy wirowe ze wspomaganiem próżniowym przed zamarzaniem.

Podsumowanie

Widzimy więc bardzo wyraźnie, iż przygotowanie pomp igłofiltrowych do sezonu zimowego jest wymagające. Należy temu zagadnieniu poświęcić sporo uwagi. Tym bardziej, iż agregaty pompowe w wielu przypadkach są bardzo kosztownymi urządzeniami, o które warto dbać na wysokim poziomie.