Poziomnice i ich zastosowanie w budownictwie.

Jednym ze zdecydowanie najpopularniejszych i zarazem najbardziej niezbędnych narzędzi pomiarowych w branży budowlanej jest oczywiście poziomnica. Aż trudno sobie nawet wyobrazić realizację jakiejkolwiek inwestycji budowlanej bez tego narzędzia. Obecnie w dalszym ciągu to właśnie poziomnice są najbardziej popularnym rozwiązaniem, aczkolwiek na rynku pojawiają się coraz częściej narzędzia laserowe. Możemy więc zaopatrzyć się w narzędzia takie jak lasery krzyżowe, dalmierze i poziomnice laserowe. Jednakże bez klasycznej poziomnicy nie znajdziemy praktycznie żadnego majstra na budowie. Jest to po prostu klasyczne już i w zasadzie najbardziej poręczne narzędzie pomiarowe stosowane w branży budowlanej.

Współczesne zastosowanie poziomic.

Obecnie, wszelkiego rodzaju poziomnice, a jest ich kilka różnych typów, przeznaczonych do różnych zadań, znajdują bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. W swoich początkach, poziomica miała jedno zadanie, a mianowicie wskazywać poziom. Obecnie dzięki odpowiedniemu ułożeniu libelli pomiarowych, poziomnice wskazują także pion, jak również kąt nachylenia 45 stopni. Sprawdzają się więc nie tylko w przypadku wznoszenia murów, i upewnianiu się, że każda warstwa cegły jest w poziomice. Możemy sprawdzić cały mur czy wznoszony jest pionowo do góry.

Poziomnice a pokrycia dachowe

Poziomnice sprawdzają się także przy pokryciach dachowych. Co prawda wskazują nam one jedynie 45 stopni nachylenia, więc nie ma bezpośredniej możliwości kontrolowania innych pochyleń połaci dachowej. Niemniej jednak, na wszystko zawsze znajdzie się sposób. Do każdej poziomnicy możemy zastosować odpowiedniej podkładki, które są wykonane precyzyjnie, według wskazań kątomierza. Jeśli więc chcemy wykonać połać o nachyleniu 30 stopni, to ustawiamy poziomnicę wraz z podkładką o wartości 15 stopni. Wynika to z prostej sprawy. Nachylenie dachu to 30 stopniu, a podkładka to 15 stopni, więc razem mamy to co powinna nam wskazać poziomnica, a więc 45 stopni. Jednym słowem, współczesne poziomnice sprawdzają się w wielu zastosowaniach.

Jakoś poziomnicy a jej wpływ na realizację pomiarów.

Nie da się jednak ukryć, iż najważniejsze w przypadku poziomnicy jest to, abyśmy zastosowali narzędzie o odpowiedniej jakości wykonania. Dobre poziomnice, charakteryzują się wysokim poziomem odporności na ewentualne uszkodzenia mechaniczne, czy też na działanie warunków atmosferycznych. Przecież na budowie, poziomnica zawsze może upaść. Jest też narażona na stałe działanie silnych promieni słonecznych. Dobre jakościowo poziomnice, są tak skonstruowane, wykonane z takich stopów metali, iż tego typu zagrożenia nie stanowią tutaj żadnych przeszkód. Poziomnica zawsze będzie prawidłowo wskazywać wszystkie pomiary. Oczywiście należy liczyć się koniecznością poniesienia wyższych kosztów w przypadku zakupu takiej poziomicy. Jednakże z góry zaznaczamy, iż są to wydatki w pełni uzasadnione.