Jak prawidłowo kontrolować nasłonecznienie pomieszczeń mieszkalnych?

Kontrola poziomu nasłonecznienia naszych wnętrz mieszkalnych, to bardzo ważny aspekt wpływający w wyraźny sposób na poziom komfortu mieszkańców. Światło słoneczne jest bardzo korzystne, bowiem pozwala nam ograniczyć zużycie elektryczności przez cały niemalże dzień. Warto jednakże pamiętać, iż czasami po prostu będzie ono nam przeszkadzać. Dlatego też, powinniśmy mieć możliwość kontrolowania ilości światła wpadającego do naszych pomieszczeń mieszkalnych, jak również jego jakości. Jednym z rozwiązań które na to pozwala chyba w największym zakresie są plisy. Poza tym, mamy jeszcze do dyspozycji wszelkiego rodzaju rolety oraz żaluzje, które jednakże nie są tak samo korzystne i efektywne jak omawiane przez nas plisy.

Czym są plisy?

Plisa to swego rodzaju zasłona w formie praktycznie rzecz biorąc rolety. Tak samo jak w przypadku rolety mamy do czynienia z materiałem, który będzie zasłaniać przestrzeń szyby okiennej. Tutaj jednakże zamiast zwijać materiał na rolkę u góry okna, będzie on składany w harmonijkę. Jest też one wstępnie plisowany, czyli właśnie załamy, w celu ułatwienia jego zwijania w przestrzeni okna. Po obydwu bokach okna będą znajdywać się odpowiednie prowadnice, które zapewniają prawidłowe składanie i rozkładanie plisy. To co w tym zakresie najważniejsze to fakt, iż prowadnice te, poza swoją podstawową funkcją zapewniają nam jeszcze więcej korzyści. Przede wszystkim, to dzięki nim mamy o wiele szersze możliwości w zakresie zasłaniania płaszczyzny okna z zastosowaniem plisy. Możliwe jest bowiem nie tylko zasłonięcie górnej części okna, jak to ma miejsce w przypadku rolet. Tutaj możemy także zasłonić także część dolną. Jeśli zajdzie taka konieczność, zasłonić także możemy środek okna. Jest to więc bardzo korzystne rozwiązanie pozwalające nam na efektywne wykorzystanie światła słonecznego wtedy kiedy go potrzebujemy, a pozbycie się go wtedy, kiedy nam będzie przeszkadzać.

W jakich warunkach można stosować plisy?

Bardzo ważną kwestią jeśli chodzi o plisy w Wiśle jest także to, iż są one jednym z nielicznych rozwiązań, które sprawdzą się nie tylko w przypadku okien o kształcie standardowym. Plisy, sprawdzają się doskonale w przypadki okien o kształtach niestandardowych czyli na przykład okien owalnych, okrągłych, półokrągłych, trójkątnych a nawet trapezowych. Generalnie rzecz biorąc, można powiedzieć, iż plisy są bardzo efektywnym i korzystnym rozwiązaniem, które pozwala na zastosowanie w różnych okolicznościach. Szczególnie zaś w takich, w których inne rozwiązania absolutnie sobie nie radzą. Warto więc przemyśleć kwestie zastosowania plis także w swoich oknach, nawet jeśli mamy okna całkowicie standardowe. Może się bowiem okazać, iż zapewniają one nam o wiele większy poziom komfortu w kwestii kontrolowania napływu światła słonecznego do wnętrza naszych pomieszczeń mieszkalnych.