Czy ubezpieczenie zabudowań rolniczych jest obowiązkowe?

Prowadząc gospodarstwo rolne, jednym z obowiązków jest wykupienie odpowiednich pakietów ubezpieczeń. Niektóre z nich są oczywiście w pełni dobrowolne. Niemniej jednak, pewna grupa jest obowiązkowa. Dodatkowe, niektóre polisy należy mieć wykupione tylko przy spełnieniu pewnych warunków. Warto więc posiadać odpowiednio szeroką wiedza w tym zakresie, aby umiejętnie dobrać wszystkie te ubezpieczenia, które są w danym przypadki całkowicie obowiązkowe. Wśród ubezpieczeń tych, znajdziemy na przykład ubezpieczenie zabudowań rolniczych, czy też ubezpieczenie OC rolnika, OC pojazdów rolnych, jak również ubezpieczenie upraw rolnych. Jest tego stosunkowo sporo, toteż warto się w tym zakresie prawidłowo dedukować.

Ubezpieczenie zabudowań rolniczych.

Jednym z wymienionych przez nas ubezpieczeń, jest ubezpieczenie zabudowań rolniczych. Jest to jedno z ważniejszych ubezpieczeń, które w pewnych okolicznościach staje się wręcz obowiązkowe. Zakresem tej formy ubezpieczenia są wszelkie zabudowania gospodarstwa rolniczego, które mogą ucierpieć w wyniku następujących zdarzeń losowych: gradobicie, wichura, huragan, powódź, pożar. Jako ciekawostkę, warto tutaj wspomnieć także o tym, iż ubezpieczenie budynków rolniczych obejmuje także upadek statku powietrznego na zabudowania rolnicze. Jest to więc całkiem kompleksowe zabezpieczenie, przed wieloma różnorodnymi zdarzeniami losowymi.

Kiedy ubezpieczenie budynków rolniczych jest obowiązkowe?

Ta forma ubezpieczenia w pewnych okolicznościach staje się obowiązkowa. Znaczy to mniej więcej tyle, iż po spełnieniu pewnych warunków, rolnik musi wykupić ubezpieczenie zabudowań rolniczych, bowiem w przeciwnym razie może mu grozić kara grzywny. Warunki te są szczegółowo określone w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najważniejsze wytyczne są jednak dość proste i wyglądają następująco:

  • Rolnik musi prowadzić gospodarstwo rolne o powierzchni areałów uprawnych przekraczającej jeden hektar.
  • Rolnik powinien w całości lub chociażby w części płacić podatek rolny.

Są to więc warunki dość proste i czytelne.

Czy warto wykupić ubezpieczenie budynków rolnych?

Generalnie rzecz biorąc, jeśli rolnik spełnia wymagania ustanowione w ustawie, to ubezpieczenie tego rodzaju wykupić musi. Jeśli jednak nie spełnia wspomnianych kryteriów, nie jest to jego obowiązkiem. Jednakże, tego typu ubezpieczenie warto wykupić zawsze, gdyż różnorodne zdarzenia zawsze mogą się przytrafić. Oczywiście polisę należy dobrać do indywidualnych preferencji. Jeśli gospodarstwo znajduje się w terenie bezpiecznym od powodzi, z dala od dużych rzek, to w zasadzie w polisie pakiet powodziowy może zostać wykreślony, co skutkuje oczywiście obniżeniem kosztów ubezpieczenia. Jednym słowem, każdorazowo trzeba takie ubezpieczenie dobierać do konkretnych potrzeb danego rolnika.