Hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie, to zadanie wymagające przede wszystkim w kwestii przygotowania. Jeśli wszystkie czynności w tym zakresie będą prawidłowo przeprowadzone, to w późniejszych etapach hodowli, będziemy mieć raczej mało obowiązków. Wynika to z faktu tego, iż Różaneczniki to rośliny o stosunkowo niewielkich wymaganiach pielęgnacyjnych. W ich przypadku najważniejsze jest przygotowanie gleby, wybór stanowiska nasadzenia, oraz dobór odmian, sprawdzających się w uprawie ogrodowej. Potem, pozostanie nam już tylko cieszyć się z wspaniałych efektów, jakie przynoszą te przepiękne rośliny w naszych ogrodach.
Wybór odpowiednich odmian Różaneczników.
Jak już wspomnieliśmy, kwestią kluczową jest tutaj zadbanie o odpowiednie odmiany do uprawy ogrodowej. Trzeba zdać sobie sprawę z tego, iż nie wszystkie będziemy mogli nasadzić w ogrodzie. Spora część odmian charakteryzuje się zbyt niskim poziomem odporności na niskie temperatury, tak bardzo charakterystyczne dla naszej strefy klimatycznej. Jednakże bez większych trudności powinniśmy dobrać takie odmiany, które przezimują w ogrodzie, a w dodatku będą spełniać nasze wymagania estetyczne. Można więc powiedzieć, iż przy prawidłowo dobranych odmianach, hodowla Różaneczników w przydomowym ogrodzie nie będzie nam nastręczać większych trudności.
Pozostałe odmiany, które nie mogą być nasadzone bezpośrednio w ogrodach, możemy jednak uprawiać w doniczkach. Pozwoli nam to na ich schowanie w pomieszczeniu gospodarczym na czas największych mrozów, a na wiosnę na ich ponowne wystawienie do ogrodu.
Przygotowanie uprawy Różaneczników w ogrodzie.
Wybrane przez nas odmiany Różaneczników należy jeszcze odpowiednio nasadzić w ogrodzie. Musimy więc wybrać stosowne miejsca nasadzenia, oraz przygotować glebę, które pozwoli naszym Różanecznikom prawidłowo się rozwijać.
Kupując różaneczniki z profesjonalnych hodowli możemy od razu pokusić się o zakup niezbędnej gleby do jego uprawy. Jest to jednak korzystne tylko w przypadku mniejszych ilości nasadzeń. Jeśli planujemy większą ilość, trzeba będzie zdecydować się na samodzielne przygotowanie niezbędnej mieszanki. Jest to jednak banalnie proste. Wystarczy zmieszać ze sobą trzy składniki w równych proporcjach, a są to: gleba ogrodnicza (kompost), nie odkwaszony torf, oraz kora sosnowa. Tak przygotowana mieszanka jest idealnym rozwiązaniem dla Różaneczników, przede wszystkim w ich początkowej fazie rozwoju i ukorzeniania się w naszym ogrodzie.
Ostatecznie pozostanie nam jedynie cieszyć się z wspaniałych efektów uprawy Różaneczników w naszych przydomowych ogrodach.
Stanowisko do uprawy Różaneczników powinno być osłonięte i zacienione, co pozwoli roślinom lepiej radzić sobie z trudnymi warunkami atmosferycznymi panującymi w naszej strefie klimatycznej. Dobrym rozwiązaniem jest tutaj wybór stanowiska w bezpośrednim sąsiedztwie innych, większych drzew ogrodowych. Oczywiście zwrócić trzeba uwagę aby systemy korzeniowe tych drzew nie kolidowały z płytkim systemem korzeniowym Różaneczników, gdyż może to doprowadzić do ich szybkiego uschnięcia.