Jak postępować w przypadku rozwodu?

Rozwód nie jest przyjemny i wymaga wielu formalności, które często zabierają nam mnóstwo czasu. Rozwód w Krakowie powinniśmy rozpocząć od kilku podstawowych czynności: Przed podjęciem decyzji o rozwodzie warto zdecydować się na kilkumiesięczną separację, dla dobrego przemyślenia dalszego postępowania. Z pewnością przyda się dobry adwokat, który doradzi nam, co robić dalej, szczególnie, gdy mamy do rozważenia wiele spraw.

Kwestię alimentów powinniśmy wcześniej przedyskutować z prawnikiem – a następnie poruszyć ją na rozprawie w sądzie. Nie warto odwlekać tego tematu, choć z pewnością nie jest przyjemny. Pozostaje również do rozwiązania problem z zamieszkaniem dzieci po rozwodzie rodziców (zakładając, że małżonkowie mają pociechy). Niektóre rodziny decydują się na podział (mama ma dzieci od poniedziałku do piątku, tata weekendy). Należy jednak pamiętać o tym, że dziecko także powinno mieć głos w takiej kwestii, ponieważ dla kilkulatka może być męczące cotygodniowe wędrowanie między różnymi domami, szczególnie, gdy rodzice mają nowych partnerów. Kwestie ewentualnych zmian w strukturze rodziny warto przedyskutować z dzieckiem wcześniej w domu; kilkulatek może nie rozumieć, dlaczego tata wyprowadził się z mieszkania i teraz żyje gdzie indziej, ale ważne jest, by zrobić to taktownie i spokojnie. Jeśli nie radzimy sobie z taką sytuacją, warto włączyć do pomocy psychologa dziecięcego, który pomoże dziecku przetrwać w tym szczególnie trudnym okresie.

 

prawnik3
Porady prawne w Krakowie przydadzą się również w innych kwestiach – czyli między innymi przy podziale majątku. Tu warto skorzystać z pomocy adwokata, który jest profesjonalistą i zna się na kwestiach majątkowych, ponieważ zajmuje się tym na co dzień. Niektórzy korzystają również z mediacji rozwodowej, czyli z włączenia eksperta, którego zadaniem jest jak najszybsze rozwiązanie konfliktu między małżonkami i stworzenie planu dalszego działania. Warto jednak pamiętać o tym, że mediacja w żadnym stopniu nie zastąpi pomocy psychologa i jeśli my również nie radzimy sobie z zaistniałą sytuacją, warto skorzystać z terapii, zamiast tłumić w sobie emocje lub wyżywać się na najbliższych osobach (to właśnie dzieci często są ofiarami rozwodów przez rozemocjonowanych rodziców).

 

prawnik4
Adwokat – prawo karne w Krakowie pomoże szczególnie wtedy – gdy mamy do czynienia z rozwodem z orzekaniem o winie. Ma to miejsce w przypadku stwierdzonej zdrady, alkoholizmu partnera, czy też agresywnych zachowań, które prowadziły do destrukcji rodziny. Do orzekania o winie włącza się również działanie współmałżonka/i, który nie dba o rodzinę (nie zarabia na nią).

 

Artykuł powstał przy współpracy z

kancelariazemanek logo