Coraz większe zastosowanie dronów w życiu codziennym

drony przyszłością transportu

Większość postępu technologicznego zaczyna się od wojska. Wiele wynalazków przeszło do naszego codziennego życia właśnie stamtąd. Tak było też w przypadku coraz popularniejszych także i w naszym kraju dronów. Okazuje się bowiem, że przydają się one nie tylko do celów militarnych bądź wyłącznie rekreacyjnych. Powoli zaczynają one znajdywać zastosowanie w coraz większej ilości branż, nie tylko w fotografii.

Przestaje zatem powoli dziwić to, że coraz więcej firm decyduje się obecnie na zakup lub wynajem dronów. Niejeden z nas na pewno słyszał już o tym, że Amazon testował wysyłkę zakupów przez Prime Air, a sieć pizzerii Dominos próbowała sił ze swoimi produktami. Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania wykazały, iż większość Amerykanów uważa, że wkrótce taka forma dostawy towarów stanie się standardem.

Rozwiązanie to ma bowiem swoje zalety. Każdy w końcu klient chciałby otrzymać swoje zamówienie w ciągu kilkudziesięciu minut, a nie kilku dni. Do tego drony są o wiele tańsze w eksploatacji niż samochód, gdyż są napędzane energią elektryczną. Nie wymagają także kierowcy, ponieważ można je zaprogramować tak, żeby same przebywały trasy do klientów.

Wizja taka brzmi idealnie, jednakże są rzeczy, które tę idyllę skutecznie niszczą. Zarówno amerykańskie, jak i europejskie agencje pracują nad wprowadzeniem coraz bardziej rygorystycznych regulacji prawnych odnośnie dronów. Związane jest to z tym, że drony stanowią równie duże zagrożenie, co wybawienie. Zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i dla ruchu powietrznego.

Poza tym, jeżeli miano by realizować wysyłki kurierskie dronami, trzeba byłoby dostosować do nich wszystkie magazyny, zatrudnić ludzi odpowiedzialnych za ich konserwację i serwis, a same przesyłki podzielić na kilka mniejszych paczek, co jest nie tylko niedogodnością, ale też wiąże się ze wzrostem kosztów.  Dodatkowo dron może przebyć jednorazowo tylko pewną odległość, co stanowi dodatkowe utrudnienie. Może on także stać się celem ataków przestępców. Przed firmami zatem jeszcze długa droga pełna pracy nad polepszaniem bezpieczeństwa i możliwości dronów.