Instalacja wodna w domu jednorodzinnym.

Dom jednorodzinny, czy też jakikolwiek inny budynek mieszkalny bez instalacji wodnej jest po prostu na dzień dzisiejszy absolutnie bezużyteczny. Bieżąca woda, co prawda kiedyś była luksusem, jednakowoż obecnie jest to podstawa, bez której trudno sobie wyobrazić normalną eksploatację budynku. Oczywiście kluczem do wszystkiego jest dostępność miejskiej sieci wodociągowej w granicy działki, aczkolwiek obecnie działek bez dostępu do wodociągów praktycznie już nie ma. Z naszej zaś strony, jako właścicieli budynku, należy wykonać wewnętrzną instalację wodną. Powinna być wykonana zgodnie z obowiązującymi obecnie standardami, aby zapewnić nam maksymalnie wysoki poziom komfortu użytkowania budynku.

Prawidłowy montaż instalacji wodnej.

Przede wszystkim więc należy tutaj zwrócić uwagę na prawidłowy montaż instalacji wodnej w budynkach mieszkalnych. Oczywiście mamy tutaj na myśli kompleksową instalację, a nie samą tylko zimną wodę. Trzeba więc zrobić podejście do źródła podgrzewania wody użytkowej. Będzie to najczęściej bojler zasilany elektrycznie, lub z kotła grzewczego. Oczywiście istotną kwestią jest tutaj prawidłowość podłączenia wszystkich elementów. Dysponując dodatkowymi funduszami, warto na przykład wykonać sobie cyrkulację c.w.u., dzięki czemu będziemy w kranach mieć dostęp do ciepłej wody bez konieczności jej odpuszczania. Sprawdzi się to szczególnie w przypadkach budynków, gdzie od bojlera do punktu odbioru wody (kranu), będzie więcej niż 15 metrów. Takie odległości mogą powodować spore straty wody, zanim zacznie lecieć ciepła woda. Dodatkowo warto także rury ciepłej wody ogacić otulinami z pianki, zatrzymującymi ciepło wewnątrz. Oczywiście wykonanie cyrkulacji wody pociągnie za sobą podwojenie kosztów na samem rurki a do tego jeszcze kilkaset PLN na pompę cyrkulacyjną, która cały czas będzie pomału pracować na wolnych obrotach. Dzięki temu zawsze przy kranie mamy od razu ciepłą wodę. Podnosi to znacznie komfort użytkowania, jak również przyczynia się do pewnych oszczędności związanych z brakiem konieczności odpuszczania wody.

Więcej informacji w tym zakresie znajdziesz na stronie instalacje wodne Bielsko Biała

Eksploatacji instalacji wodnej.

Jeśli chodzi o kwestie eksploatacji, to w zasadzie nie mamy tutaj za wiele do myślenia. Woda po prostu płynie, a przy zastosowaniu dobrych materiałów, rurki będą stosunkowo bezpieczne. Z biegiem czasu z całą pewnością dojdzie do jakichś awarii, pociągających za sobą konieczność wymiany czy to fragmentu instalacji, czy to jakichś zaworów. Niemniej jednak nie są to prace wymagające jakichś szczególnych inwestycji. Z cała też pewnością pojawią się w przyszłości nowe i jeszcze lepsze technologie, wobec czego ciągłe reperowanie może się okazać niezbyt rozsądne. Nowe technologie wykonywania instalacji mogą być jeszcze lepsze, więc w przypadku stwierdzenia awarii lub przecieków, warto się także zastanowić nad ewentualnym wykonaniem nowej instalacji z zastosowaniem najnowszych technologii. Może być to rozwiązaniem bardziej korzystnym niż przeprowadzanie napraw istniejącej instalacji.