Elewacja domu z naturalnego kamienia.

Elewacja domu pełni w budynku bardzo ważne i istotne funkcje. Przede wszystkim, jej podstawowym zadaniem, jest zabezpieczenie murów przed działaniem czynników atmosferycznych, czyli deszczem, śniegiem, gradem, wilgocią. Drugą kwestią jest tutaj jakże istotna współcześnie estetyka. Dobrze wykonana elewacja, sprawia, iż dom zaczyna wyróżniać się na tle sąsiednich, a to przecież kwestia, która większości właścicieli prywatnych domów bardzo leży na sercu. Dlatego też, warto tutaj rozważyć kwestię wykonania elewacji z naturalnego kamienia, który nie tylko podniesie znacznie wartość estetyczną domu w otoczeniu, ale zagwarantuje także bardzo dobre parametry zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych.

Kamienie stosowane do wykonywania elewacji.

Oczywiście nie każdy kamień jest tutaj tak samo chętnie wykorzystywany w wykonywaniu zewnętrznych elewacji budynków, bowiem nie każdy charakteryzuje się takimi samymi parametrami. Do zdecydowanie najbardziej popularnych należy tutaj zaliczyć piaskowiec, granit, marmur oraz trawertyn. Piaskowiec jest zdecydowanie najprzystępniejszy cenowo, niemniej jednak to właśnie elewacje kamienne z marmuru i granitu, charakteryzują się najlepszymi parametrami w zakresie estetyki, wytrzymałości i odporności. Najlepiej zaś prezentuje się pod tym względem elewacja wykończona granitem, który należy do najtwardszych kamieni naturalnych. Elewacja wykonana w taki sposób, z całą pewnością będzie bardzo wytrzymała, a co za tym idzie, nie dojdzie do jej zbyt szybkiego wyeksploatowania. Nie straszne będą nam gradobicia, które bardzo często w przypadku zwykłych tynków żywicznych wyrządzają wiele szkód, kwalifikujących elewację do poprawy, bądź tez nawet do ponownego wykonania. Elewacje kamienne z granitu i marmuru charakteryzują się w tym przypadku zdecydowanie najwyższym poziomem trwałości a co za tym idzie, inwestycja w takie rozwiązanie zdaje się być jedną z najlepszych.

Wykonanie elewacji kamiennej z granitu i marmuru.

Oczywiście największa wadą zdecydowania się na takie rozwiązanie jest konieczność poniesienia stosunkowo sporych kosztów. Zarówno sam zakup materiałów, jak i zlecenie wykonania elewacji fachowcom będzie pociągać za sobą stosunkowo spore wydatki. Chodzi tutaj głównie o to, iż montaż kamiennej elewacji wymaga odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, aby nie marnować kosztownego materiału. Dzięki temu jednak zyskujemy pewność, iż wszystkie prace będą wykonane w stu procentach prawidłowo, a do tego mamy jeszcze gwarancję od wykonawcy, iż w przez okres od pięciu do nawet dziesięciu lat, jakiekolwiek uszkodzenia i wady ukryte będą usunięte na koszt wykonawcy. Generalnie rzecz więc ujmując, można z czystym sumieniem powiedzieć, iż podjęcie decyzji o wykonaniu elewacji kamiennej z granitu lub marmuru to rozwiązanie wyjątkowo korzystne, toteż w przypadku dysponowania nieco większymi środkami finansowymi, warto to rozwiązanie brać pod uwagę gdyż, okazuje się to jednym ze zdecydowanie najlepszych rozwiązań w zakresie estetyki.