Efektywność ogrzewania kanałowego.

Technologie ogrzewania domów jednorodzinnych na dzień dzisiejszy przechodzą stały rozwój. Co i rusz pojawiają się nowe rozwiązania, których podstawowym celem, jest osiągnięcie oszczędności finansowych, oraz minimalizacja wytwarzanych zanieczyszczeń. Niektóre z nich są bardzo innowacyjne, inne zaś nieco mniej. Do pewnych oszczędności oraz wzrostu komfortu cieplnego w swoim domu możemy także dojść za sprawą wdrożenia ogrzewania kanałowego. Warto więc sprawdzić czym jest ogrzewanie kanałowe? W jaki sposób zmodernizować swój system grzewczy, aby wdrożyć to rozwiązanie? Sprawdzamy i odpowiadamy na postawione pytania.

Czym jest ogrzewanie kanałowe?

Ogrzewanie kanałowe to nic innego jak system grzewczy oparty o grzejniki kanałowe. Są to nowoczesne w swojej formie grzejniki, montowane w płaszczyźnie podłogi, wyposażone w dodatkowy wentylator, odpowiadający za wymuszenie obiegu powietrza w pomieszczeniu. Dzięki temu pomieszczenie rozgrzewa się zdecydowanie szybciej, a co najważniejsze, utrzymywana jest stała i stabilna temperatura. Dzięki temu też, nie mamy do czynienia ze skokami zapotrzebowania na energię cieplną, co przekłada się na stabilizację pracy kotła grzewczego. Może one więc pracować w optymalnych dla siebie warunkach, a w takich spalanie jest zdecydowanie najmniejsze. Można więc powiedzieć, iż wdrożenie ogrzewania kanałowego w swoim domu jednorodzinnym przyczynia się do obniżenia rachunków za ogrzewanie, ale nie tylko. Poprawiamy także komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach jak również poprawiamy znacznie estetykę wystroju wnętrz. Wynika to z faktu tego, iż grzejniki kanałowe są montowane w kanałach wyciętych w podłodze, a więc nie zabierają przestrzeni na ścianach, tak jak robią to grzejniki ścienne. Możemy więc na wszystkich ścianach pomieszczenia dowolnie ustawiać różnorodne meble bez obawy o zasłonięcie grzejników.

Co ważne, grzejniki kanałowe możemy zamontować praktycznie w dowolnym miejscu pomieszczenia. Jest więc możliwe ich zamontowanie bezpośrednio przed kanapą, aby ciepłe powietrze w pierwszej kolejności trafiało w mieszkańców.

Parametry techniczne grzejników kanałowych.

Bardzo ważną kwestią przy wdrażaniu ogrzewania kanałowego jest określenie ich parametrów technicznych. Musimy precyzyjnie dobrać grzejniki pod kątem ich mocy grzewczej, aby były one w stanie skutecznie ogrzewać całe pomieszczenie. Istotne jest także to, abyśmy dysponowali w domu możliwością wycięcia odpowiednio głębokich kanałów w strukturze podłogi bez naruszenia jej stabilności konstrukcyjnej. Toteż nie w każdym budynku będziemy mieć możliwość wdrożenia tego typu ogrzewania. W większości jednak nowo budowanych budynków nie powinniśmy mieć większych trudności z wdrożeniem ogrzewania kanałowego. W pozostałych budynkach, szczególnie tych najstarszych, w dalszym ciągu trzeba będzie stawiać na grzejniki ścienne, które może i nie są najlepszym rozwiązaniem, niemniej jednak wykazują odpowiedni poziom skuteczności grzewczej.