Efektywne wykorzystanie oświetlenia w domach

Oświetlenie elektryczne w naszych domach to element niezbędny do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Obecnie nie wyobrażamy sobie wręcz życia bez elektrycznego oświetlenia, które gwarantuje nam możliwość efektywnego wykorzystywania naszego czasu, nawet jeśli za oknem brak już naturalnego światła. Dlatego też, warto tutaj przyjrzeć się nieco wnikliwiej temu, jakie obecnie mamy w tym zakresie możliwości. Powinniśmy przede wszystkim poszukać rozwiązań optymalnych, które pozwolą nam nie tylko na oświetlenie naszych wnętrz, ale jednocześnie, zapewnią wygodne korzystanie z oświetlenia, wtedy kiedy tylko będzie nam potrzebne. Zobaczmy zatem, jakie obecnie mamy do dyspozycji rozwiązania technologiczne, z których można będzie skorzystać praktycznie w każdym przypadku.

Tyle światła ile trzeba.

Bardzo częstym przypadkiem marnowania energii elektrycznej, jest zbyt mocne oświetlenie poszczególnych pomieszczeń, szczególnie w przypadku, kiedy w danym pomieszczeniu nie potrzeba aż takiego oświetlenia. Jest to jednak przypadek, kiedy pomieszczenie ma jedno zastosowanie, a co w przypadku, kiedy salon wieczorami przeistacza się w sypialnię? W takich przypadkach, korzystnym wyjściem mogą być ściemniacze, dzięki którym bez problemowo uda nam się obniżyć napięcie podawane na żarówkę a tym samym przyciemnić światło z niej bijące. Zastosowanie ściemniaczy jest w zasadzie bardzo proste, bowiem tutaj wystarczy podłączyć odpowiedni potencjometr do włącznika światła, a następnie odpowiednio uregulować nim moc światła jaką potrzebujemy. Jest to rozwiązaniem bardzo skutecznym i o niskim poziomie awaryjności, toteż warto z niego korzystać w takich właśnie przypadkach, kiedy dane pomieszczenie ma nieco więcej zastosowań.

Wygodne korzystanie z oświetlenia na klatce schodowej.

Bardzo ciekawym przypadkiem może tutaj się okazać oświetlenie na klatkach schodowych. Gdyby nie pewne rozwiązanie technologiczne, niestety ale świecić i gasić światło moglibyśmy tylko i wyłącznie w jednym miejscu. Natomiast zastosowane elektroinstalacyjne łączniki schodowe pozwalają nam na gaszenie i oświecanie światła z dowolnego miejsca. Schemat działania łącznika schodowego jest stosunkowo prosty, bowiem mamy tutaj do czynienia z dwoma obiegami fazy i jednym z uziemieniem. Prąd będzie przepływać tylko i wyłącznie wtedy, kiedy obydwa łączniki będą w tej samej pozycji. Skutkiem tego, zmiana pozycji jednego z nich, powoduje wyłączenie oświetlenie, następnie zaś, jeśli który kol wiek z nich zostanie przełączony do pozycji tego drugiego, obieg zostanie zamknięty i znów zaświecimy światło. Może to brzmi nieco trudno, niemniej jednak jest całkiem proste, a co za tym idzie, warto się nad tym troszkę zastanowić, aby następnym razem bez większych trudności, samodzielnie podłączyć automat schodowy, bez konieczności wzywania drogiego do opłacenia elektryka.