Jak zaprojektować wymarzone wnętrze?

projekt wnętrza

Do zaprojektowania wnętrza w sposób zarówno oryginalny jak i praktyczny potrzeba wiele kreatywności. Ważny jest także zmysł przestrzenny, który pozwoli zaplanować swoją pracę w sposób dokładny oraz efektywny. Pierwszym krokiem jest przede wszystkim odpowiedni podział stref danego domu lub mieszkania. Warto oddzielić na przykład strefę sypialni od kuchni lub salonu. Zapewni to domownikom odpowiednią ilość komfortu oraz intymności.

W podziale danego mieszkania czy domu na strefy istotne jest zachowanie odpowiednich proporcji. Zbyt mały salon może na przykład znacznie zmniejszyć optycznie całe mieszkanie.

Podłogi i ściany są tymi elementami każdego wnętrza, które stanowią tło dla wszystkiego innego. Warto zdecydować się zatem na kolory, które niekoniecznie rzucają się od razu w oczy. Zbyt intensywny dobór barw w tym zakresie może skutecznie utrudnić dalsze kroki w aranżacji całego wnętrza. Aranżacja wnętrz ma bowiem na celu wprowadzenie harmonii w danym mieszkaniu lub domu.

Ważne jest także, by odpowiednio dobrać meble oraz pozostałe sprzęty. Nie powinno być ich zbyt dużo – w ten sposób łatwo można zagracić cały pokój lub inne pomieszczenie. Pozostawienie sporej przestrzeni jest zatem niezwykle istotne. Projektowanie wnętrz składa się z wielu poszczególnych etapów. Po doborze mebli zająć się zatem należy dekoracją pomieszczenia.

Istnieje wiele stylów aranżacji pomieszczeń. Styl klasyczny opiera się na dość dużych meblach o zaokrąglonych rogach oraz stonowanych kolorach. Styl kolonialny oferuje zaś na przykład meble z rattanu i ciepłe barwy na ścianach. Nowoczesne wnętrza natomiast opierają się w dużej mierze na minimalizmie oraz chłodnych kolorach. Dominują w nich szarości, biele oraz czerń. Coraz częściej wykorzystywane jest również surowe drewno.

„Odpowiednia aranżacja wnętrza powinna być uwarunkowana indywidualnym gustem domowników.” – sugeruje przedstawiciel biura Orange Studio (krakowskiego biura projektów i aranżacji wnętrz).