Drewno na ścianach – ciekawy akcent w aranżacji wnętrz

Jeśli poszukujemy ciekawego sposobu na wykończenie ścian w naszym mieszkaniu, a znudziły nam się już tapety, tynki strukturalne czy inne dekoracyjne triki, warto jest zastanowić się nad deskami.  Drewniana konstrukcja, którą pokryjemy ściany to nie tylko piorunujący efekt, który będzie pasował do wielu wnętrzarskich stylizacji. To także świetny sposób na ukrycie niedoskonałości ściany, zamaskowanie przewodów czy urozmaicenie architektury wnętrza.

Większości z nas drewno na ścianach w domach i mieszkaniach, kojarzy się zazwyczaj z nieciekawą boazerią. Ten relikt minionej epoki nie ma jednak nic wspólnego z drewnem na ścianach w nowoczesnym wydaniu. Zgodnie z najnowszymi wnętrzarskimi trendami, drewno na ścianach to okazałe deski, obrabiane na najróżniejsze sposoby, pokrywające całe ściany lub ich fragmenty.

Drewniana konstrukcja

Montaż desek na ścianie jest niezwykle prosty i każdy z nas, kto dysponuje takimi narzędziami jak piła, wkrętarka i wiertarka może to zrobić samodzielnie. Na początek musimy przytwierdzić do ściany długie listwy, tzw. łaty. To do nich właśnie przymocujemy już właściwe deski. W zależności od tego jak szeroka jest ściana, przymocowujemy łaty co 70 cm. Muszą one sięgać od samego sufitu aż do podłogi, tak abyśmy mogli pokryć deskami całą ścianę. Do tak wykonanego stelaża przymocowujemy już właściwe deski. Przytwierdzamy je wkrętami w każdym miejscu, gdzie pod deską przebiega łata. Na koniec malujemy całą drewnianą ścianę wybraną przez nas farbą. Świetnie sprawdzą się tu zarówno naturalne kolory jak i np. biały czy miętowy.

Co z tymi deskami?

Taka konstrukcja będzie z pewnością ciekawie wyglądała na ścianie, na której planujemy powiesić telewizor – dzięki niej z łatwością ukryjemy przewody. Świetnie sprawdzi się także w kuchni – dodatkowo możemy przymocować do konstrukcji drewniane półki, na których stworzymy małą spiżarkę. Ciekawym zabiegiem aranżacyjnym jest także zrobienie takiej drewnianej ściany jako wezgłowia łóżka. Możemy obić drewnem ścianę, do której przystawimy łóżko. Z powodzeniem możemy wtedy po bokach umieścić półeczki, które będą zastępować stoliki nocne.

Drewniana konstrukcja na ścianie to ciekawa alternatywa dla innych sposobów wykańczania ścian. Stosując taki wnętrzarski trik możemy uzyskać naprawdę ciekawe efekty. W zależności od wybranego przez nas stylu obróbki drewna, możemy uzyskać rustykalny lub surowy i nowoczesny efekt.

Zdjęcie: foter.com