Bezpieczna akumulatorownia.

Bezpieczna akumulatorownia to taka, w której mamy pewność, iż nie dojdzie do żadnych sytuacji zagrożenia wybuchowego. Oczywiście, nawet najlepiej wyposażona i przygotowana akumulatorownia zawsze jest narażona na wyciek kwasu czy też ulatnianie się wodoru. Kluczową kwestią jest jednak to, aby takie zdarzenia natychmiast wychwytywać i neutralizować związane z tym zagrożenia. Aby to osiągnąć, bezpieczna akumulatorownia powinna być prawidłowo wyposażona w niezbędne systemy detekcji wodoru oraz pozostałe systemy bezpieczeństwa. Ważne będzie także dodatkowo wyposażenie do akumulatorowni, które sprawi, iż praca przy ładowaniu akumulatorów będzie bezpieczna i komfortowa.

Jak powinna być przygotowana bezpieczna akumulatorownia?

Musimy tutaj więc powiedzieć, iż bezpieczna akumulatorownia to pomieszczenie odizolowane od otoczenia, w którym zainstalowane są niezbędne systemy detekcji wodoru. Centrala alarmowa musi natychmiast dostawać sygnał z czujników, jeśli poziom stężenia wodoru przekroczy normę. W takich sytuacjach centrala alarmowa powinna uruchomić sygnalizację świetlną oraz dźwiękową, aby przestrzec pracowników przed pojawiającym się zagrożeniem. Jednocześnie powinna odciąć zasilanie od prostowników oraz uruchomić wentylację mechaniczną na 100%. Są to podstawowe kroki mające na celu minimalizację zagrożenia w razie gdyby doszło do rozszczelnienia się jednego z ładowanych akumulatorów.

Dodatkowe wyposażenie.

Oczywiście detekcja wodoru w akumulatorowni jest procesem zdecydowanie najważniejszym. Niemniej jednak, nie wolno nam minimalizować pozostałych kwestii, takich jak wygoda, komfort i bezpieczeństwa pracy przy ładowaniu baterii trakcyjnych. Tak więc bezpieczna akumulatorownia będzie także wyposażona w następujące elementy:

  • Statywy na prostowniki
  • Wózki serwisowe
  • Wózki na akumulatory

Jest to podstawowe wyposażenie, które zagwarantuje nam komfortowe i bezpieczne warunki pracy. Szczególną uwagę warto zwrócić na wózki na akumulatory. Powinny być wykonane z odpowiedniej stali kwasoodpornej a pod spodem, pod podestem na akumulator powinny mieć, wykonaną również ze stali kwasoodpornej wannę, na ewentualnie wyciekający kwas. Dzięki takim wózkom, automatycznie minimalizowane jest zagrożenie wycieku kwasu do otoczenia.

Podsumowanie.

Musimy więc jeszcze raz podkreślić, iż kluczową dla bezpieczeństwa kwestią będzie tutaj prawidłowa detekcja wodoru. Bezpieczna akumulatorownia musi być wyposażona w nowoczesny i sprawny system detekcji wodoru, który będzie w stanie wychwytywać zagrożenie wypadkowe i natychmiast je neutralizować. W przeciwnym razie, może bardzo łatwo i szybko dojść do wycieku wodoru, a to w przypadku braku reakcji może doprowadzić do wybuchu. Dlatego też, bezpieczna akumulatorownia będzie pociągać za sobą pewne koszty. Są one jednak nieuniknione, jeśli chcemy, aby ładowanie akumulatorów do wózków jezdniowych przebiegało bez żadnych zakłóceń.