Zlecanie zarządzania nieruchomościami

administrowanie nieruchomościami

Nieruchomości to bardzo obszerny temat, wymagający szerszego zgłębienia wiedzy w tym zakresie, a wręcz zawodowego znawstwa. Administrowanie nieruchomościami, na przykład budynkami na osiedlu mieszkaniowym zleca się zatem zewnętrznym firmom, które zajmują się tym zawodowo. Warto wiedzieć, że nie każdy może ot, tak sobie zostać administratorem wielkiego osiedla w centrum dużego miasta.

Aby móc to osiągnąć, należy posiadać odpowiednie wykształcenie, a także uzyskać specjalną licencję na zarządzanie nieruchomościami. Nie jest to temat tak prosty, jak by się mogło wydawać. Aby sobie to uświadomić, dobrze jest zrobić sobie pewne porównanie – my sami jesteśmy zarządcami naszego własnego mieszkania. W związku z tym mamy różne prawa, ale i obowiązki – musimy regularnie przeprowadzać drobne naprawy w domu, dbać o jego bezpieczeństwo na przykład przez systematyczne zamykanie drzwi na noc lub kontrolę tego, kogo wpuszczamy do domu, raz na jakiś czas przeprowadzamy remonty i musimy podjąć decyzję, kto ma wykonać remont, jakimi materiałami i w jakich kosztach musimy się zmieścić.

Gdyby chcieć odnieść to do osiedla mieszkaniowego, w którym są dziesiątki bloków, a zatem setki, a nawet tysiące takich mieszkań, którymi trzeba zarządzać – okazuje się, że same sprawy bieżące to ogromny nakład pracy. Administrowanie nieruchomościami polega na dbaniu o to, by nieruchomości pozostawały w stanie niepogorszonym, inwestowanie w swoje nieruchomości na tyle, na ile to konieczne, a także pozyskiwanie środków na zarządzanie nieruchomościami w postaci czynszów od mieszkańców.

Obecnie największe osiedla w Polsce są zarządzane przez spółdzielnie mieszkaniowe lub prywatne firmy administracyjne (np. www.maxus-administracja.pl), które zajmują się tym zawodowo i dzięki temu osiedla nie popadają w ruinę, a wręcz przeciwnie – rozwijają się i wyglądają coraz lepiej.