Wybieramy zespół muzyczny – podstawy negocjacji i współpracy

Zespół muzycnzyOprawa muzyczna wesela to jedna z tych rzeczy, która stanowi podstawę dobrej zabawy. W tym najważniejszym dla wielu osób dniu, to czy goście spędzają czas w miłej atmosferze jest wykładnikiem powodzenia imprezy. Trudno wyobrazić sobie wesele bez rozbrzmiewających rodzimych hitów i piosenek zachęcających do ruszenia na parkiet, a niezmąconą niczym zabawę gwarantuje jedynie profesjonalny wykonawca. Dobry zespół muzyczny to przede wszystkim taki, który jest w stanie zagwarantować repertuar odpowiadający ludziom w różnym wieku i różnorodnych gustach.

Jednak podstawą dobrej komunikacji na linii para młoda – zespół jest uprzednie ustalenie wszystkich szczegółów współpracy. Poniższy poradnik podpowiada co warto ustalić przed rozpoczęciem współpracy oraz jakie kwestie można negocjować z zespołem. Tych, którzy planują w najbliższym czasie zmienić stan cywliny, zapraszamy do zapoznania się z kilkoma wskazówkami.

Płatności, zaliczki i umowy

To, ile zapłacimy za występ danego zespołu, dla wielu par jest kluczowym kryterium wyboru. Większość grup muzycznych oferuje stałą, godzinową stawkę, podlegającą jednak niewielkim negocjacjom. Już na początku warto zapytać ile będzie kosztować kilkugodzinny występ oraz o to, czy wymagana jest zaliczka. Jeżeli o nią chodzi, to przypomnijmy, że jest zwyczajowym sposobem rozliczeń w biznesie. Przed weselem zespół odbywa liczne próby, ponosi koszty dojazdu i modernizacji sprzętu, a zaliczka może pokryć te wydatki w przypadku odwołania imprezy. Pamiętajmy, by wszystkie postanowienia dotyczące kosztów znalazły się w umowie, która w przypadku ewentualnych problemów będzie podstawą reklamacji. Nie zapomnijmy też o ustaleniu terminu płatności. Jeżeli nie chcemy rozliczać się bezpośrednio po zakończeniu wesela, uprzedźmy zespół o tym, że wynagrodzenie zostanie wypłacone w kilka dni po imprezie i upewnijmy się, że taka opcja jest dla jego członków akceptowalna.

Co jeszcze warto ustalić przed rozpoczęciem wesela?

Wśród kwestii niezbędnych do ustalenia znajduje się między innymi ta, dotycząca wyżywienia zespołu. To, czy dla jego członków gospodarze powinni przygotować stolik z napojami i przekąskami warto doprecyzować już na etapie negocjacji. Młodej parze pozwoli to uniknąć nieprzyjemnych i zawstydzających sytuacji podczas imprezy oraz przygotować się na dodatkowe koszty, a zespół weselny może być spokojny, o to, że podczas kilkugodzinnego wesela nie będzie musiał walczyć z głodem i pragnieniem. Kolejną, ważną sprawą są przerwy pomiędzy odgrywaniem utworów. Gdy jedne pary preferują salę nieustannie wypełnioną muzyką, inne wolą dać odrobinę wytchnienia gościom i czasu np. na spożywanie posiłków. Pamiętajmy też, że żaden zespół nie jest w stanie grać bez przerwy, dlatego to, ile – mniej więcej – utworów wykonawcy zdążą przedstawić podczas wesela również należałoby ustalić przed rozpoczęciem współpracy. Nie mniej ważna niż ilość, jest sama jakość piosenek. By uniknąć niespodzianek i rozczarowań można poprosić członków zespołu o próbkę ich możliwości i spis utworów, które mogą być wykonywane. Taka lista pozwoli wybrać te piosenki, które odpowiadać będą młodej parze i zaproszonym gościom, a zespół nie będzie zmuszony do improwizacji..