Formalności związane ze śmiercią bliskiej osoby

pogrzeb

Utrata bliskiej osoby to zawsze trudny moment w naszym życiu. Dodatkowo wiąże się on z załatwieniem sporej liczby formalności. Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jest zawiadomienie lekarza, który stwierdzi zgon i wystawi kartę zgonu.

Sytuacja oczywiście inaczej wygląda gdy do śmierci doszło w szpitalu. Tam cała ta procedura dzieje się automatycznie. Karta zgonu jest niezbędna, m.in. aby firma organizująca pochówek mogła zabrać ciało. Następnie będziesz musiał się udać do urzędu stanu cywilnego, aby zgłosić śmierć bliskiej osoby. Należy to wykonać do trzech dni od momentu zgonu w urzędzie właściwym dla miejsca śmierci.

Do urzędu stanu cywilnego należy zabrać kartę zgonu, dowód osobisty zmarłego oraz wniosek o wydanie skróconych aktów zgonu, które mogą być wykorzystane przy załatwianiu innych formalności np. w banku. Gdy wszystkie formalności związane z urzędem stanu cywilnego zostaną załatwione należy ustalić wszystkie szczegóły z zakładem pogrzebowym.

Jedną z kluczowych decyzji, którą tutaj będziesz musiał podjąć jest czy zgodzisz się na kremacje zwłok Kraków czy na tradycyjny pochówek. Istnieje wiele powodów, dla których rodzina może zdecydować się na spopielenie zwłok. Najbardziej przyziemnym jest ekonomia. Kremacja zwłok jest tańsza od tradycyjnego pochówku nawet o kilka tysięcy złotych, szczególnie w wielkich aglomeracjach miejskich. Warto również zaznaczyć, że Kościół Katolicki dopuszcza kremacje zwłok. Niestety formalności związane z utratą bliskiej osoby nie kończą się na pogrzebie. Należy jeszcze skontaktować się z firmą ubezpieczeniową oraz ZUSem w celu wypłaty zasiłku pogrzebowe. Jeżeli nie zrobisz tego w przeciągu 12 miesięcy od daty śmierci utracisz prawo do zasiłku. Bardzo prawdopodobne również, że będzie trzeba przeprowadzić sprawę spadkową. Każda osoba, która otrzymała spadek, ma tylko 6 miesięcy na jego przyjęcie lub odrzucenie.