Wszechstronna magia parawanu

parawan wykonany z drewna

Nie ma chyba drugiego produktu o tak wielu zastosowaniach w aranżacji wnętrz jak parawan. Ten prosty wydawałoby się wynalazek, rozwiązuje szereg problemów zrodzonych z niedoskonałości współczesnego budownictwa mieszkaniowego.

Coraz bardziej popularny, jednak wciąż niedoceniany, parawan to ruchomy mebel, który do Europy przywędrował z Chin. To prawda, że na dworach Dalekiego Wschodu szczególnie doceniało się estetyczne przedzielanie najmniejszych choćby przestrzeni, jednak niezwykle długie oswajanie się parawanu z zachodnim światem może budzić zdziwienie. Zostawmy jednak te rozważania, z pewnością mające swoje źródło w różnicach kulturowych, które dziś niwelowane są przez kulturę masową.

Dlaczego więc parawany powinny bardziej zaznaczać się we współczesnej aranżacji wnętrz? Bo twierdzenie, że człowiek najlepiej czuje się w pomieszczeniach zdominowanych przez kąty proste jest przede wszystkim łatwym do lansowania przez deweloperów. Tymczasem dynamiczna, przedzielona przestrzeń pokoju uatrakcyjnia jego wygląd, pełniąc praktyczne funkcje: wydzielając przestrzeń sypialną lub strefę wypoczynku w salonach połączonych z kuchnią lub tworząc małą garderobę w sypialni.

Nawet jeśli nie dzieli przestrzeni, parawan spełnia funkcje dekoracyjne na swój oryginalny sposób. Ustawiony jako zagłówek łóżka, ociepla atmosferę sypialni lub estetycznie zakrywa nieatrakcyjne elementy ściany. W przypadku parawanów ze skrzydłami wypełnionymi tkaniną, możliwość umieszczenia różnorodnych wzorów jest nieograniczona. Z łatwością możemy wówczas zintegrować go z kolorystyką wnętrza.

Na polskim rynku dominują parawany drewniane oraz tkaninowe. Najczęściej są to produkty wykonywane w kraju poniżej skali masowej, na które musimy czekać do kilku tygodni. I to chyba jedyny minus związany z zakupem tego produktu (i tak możemy go zniwelować zamówieniem złożonym jeszcze przed sezonem).