Trekking w Alpach trasą Haute Route.

Wędrówki górskie w Alpach, należą do zdecydowanie najbardziej wymagających pod względem przygotowania fizycznego, szczególnie jeśli zechcemy się wybrać na przykład na trekking trasą Haute Route, która uznawana jest za jedną ze zdecydowanie najbardziej wymagających. W przypadku tej trasy, poza samym przygotowaniem czysto fizycznym, koniecznością będzie także odpowiednie przygotowanie pod względem wyposażenia, gdyż tutaj będziemy bardzo często mieć do czynienia z koniecznością poruszania się po lodowcach, czy też wręcz wspinaczki. Generalnie, bez dobrego przygotowania i wyposażenia, nie ma co nawet myśleć o wyprawie w Alpy, a już z całą pewnością nie na trasę Haute Route.

Przygotowania do wyprawy w Alpy na trasę Haute Route.

Jeśli chcemy odpowiedni przygotować się do wyprawy na trekking trasą Haute Route, to warto zacząć od tego, aby jednak zapewnić sobie możliwość poprawy wydolności naszego organizmu. Musimy poprawić przede wszystkim naszą kondycję, aby sprostać wymaganiom stawianym przez wiele godzin marszu w trudnych warunkach na wysokości dochodzącej do nawet 3700 m. n.p.m. Jest to niewątpliwie stosunkowo poważne wyzwanie, toteż i nasze przygotowania powinny być potraktowane jak najbardziej poważnie. Regularne odwiedzenie siłowni, bieganie, pływanie, jazda rowerem, to podstawa w tym przypadku i to z dość sporym wyprzedzeniem wyjazdu. Jeden tydzień przygotowań z cała pewnością nie będzie tutaj wystarczający. Do tego też, warto jednak nabrać pewnego doświadczenia, wybierając się na wyprawy trekkingowe chociażby w mniej skomplikowane rejony alpejskie, czy też nawet nasze rodzime Tatry. Grunt to nabranie pewnego doświadczenia i sprawdzenie swojej wydolności na trasie, bowiem to w tym przypadku będzie kwestią zdecydowanie najważniejszą.

Dobór niezbędnego wyposażenia na trekking trasą Haute Route.

Skoro jednak zdecydujemy się na trekking w Alpach trasą Haute Route, warto zwrócić uwagę także na odpowiednie przygotowanie niezbędnego ekwipunku. Tutaj trzeba będzie zaopatrzyć się w stosunkowo sporo sprzętu, bez którego nie ma co nawet rozważać podejmowania próby przejścia całej trasy Haute Route. Podstawą naszego wyposażenia będzie oczywiście odzież i obuwie. Chodzi tutaj o ciepłą i nieprzemakalną odzież, oraz takie same, solidne, dobrze dopasowane buty górskie na twardej podeszwie. Do obuwia od razu możemy dopasować raki, bowiem poruszając w terenie lodowcowym, będą niezbędne. Przydatny będzie także 50 litrowy plecak z możliwością dopięcia czekana oraz sam czekan, niezbędny w niektórych odcinkach trasy. Ostatecznie, przydatna okazuje się także uprząż dolna, pozwalająca na wzajemną asekurację wszystkich uczestników wyprawy, choć tę akurat można wypożyczyć. Do tego warto zaopatrzyć się w drobny sprzęt w stylu składanego noża, pojemnika na wodę, termosu na ciepłą kawę czy tez herbatę. Niezbędne będzie także posiadanie dobrej i ciepłej czapki z daszkiem (kominiarka), oraz okularów przeciwsłonecznych.

To oczywiście tylko podstawowe wyposażenie, bowiem z całą pewnością warto będzie zabrać ze sobą jeszcze wiele innych rzeczy, niemniej jednak bez powyższego sprzętu, nie mamy czego szukać na tak wymagającej trasie jaką jest bez wątpienia Haute Route.