Sposoby oszczędzania energii

oszczędzanie energii

Coraz więcej mówi się o tym, jak ważne w dzisiejszym świecie jest ograniczanie zużycia energii. Naturalne surowce potrzebne do jej uzyskania wyczerpują się bardzo szybko, wobec tego oszczędzanie energii staje się koniecznością. Przede wszystkim, powinniśmy próbować zmienić swoje codzienne zwyczaje.

Przesiądź się z samochodu do komunikacji publicznej lub korzystaj z roweru. Koniecznie zamykaj okna, gdy włączasz ogrzewanie, aby zminimalizować utratę ciepła. Lepiej ubrać się grubiej i obniżyć temperaturę w domu o 1 stopień. Zawsze wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia, w miarę możliwości używaj też energooszczędnych żarówek. Poza zmianą stylu życia, środowisku pomaga także stosowanie alternatywnych źródeł energii.

Ostatnio dynamicznie rozwija się fotowoltaika, która jest stosunkowo młodą dziedziną nauki zajmującą się zagadnieniami przetwarzania promieniowania słonecznego na wytwarzanie prądu. Niestety, na razie koszty wykorzystywania energii słonecznej są wysokie. Mimo to, metoda jest stosowana, ponieważ jest ekologiczna, a promieniowanie słoneczne jest dostępne praktycznie wszędzie. Fotowoltaika wykorzystuje zjawisko fotowoltaiczne, a do produkcji ogniw wykorzystuje się wafel krzemowy. Ich główną zaletą jest długa żywotność. Ogniwa wykorzystywane są w produkcji kalkulatorów, lamp ogrodowych, zasilają automatykę przemysłową i pomiarową. Dzięki nim możliwe jest oszczędzanie energii (warto zapoznać się również w tym zakresie z pojęciem świadectwa energetyczne), ponieważ wykorzystywane są do produkcji prądu w elektrowniach słonecznych.

Najprawdopodobniej fotowoltaika będzie coraz intensywniej się rozwijać, ponieważ zapotrzebowanie na alternatywne źródła energii będzie stale rosnąć. Najmocniejsze panele fotowoltaiczne produkują Niemcy, niemniej na całym świecie od kilku lat obserwuje się ciągły wzrost zainteresowania tą metodą wytwarzania prądu.