Przedmiar robót jako podstawa kosztorysowania

podstawa-kosztorysowania-moze-byc-przedmiar-robot

Przygotowanie kosztorysu robót budowlanych jest zadaniem prostym. Słysząc to zdanie wielu kosztorysantów chwyci się za głową, ale wbrew pozorom jeśli posiadamy gotowy i porządny przedmiar inwestycji to jego wycena jest rzeczywiście czynnością trywialną.

Przedmiar robót to lista wszystkich prac koniecznych do wykonania, zawierająca opis pracy i informację o ilości pracy w odpowiedniej jednostce miary. To właśnie takie zestawienie przedmiarowe służy do określenia kosztu inwestycji i jest niejako podstawą każdego kosztorysu. Przedmiarowanie prac czyli określenie tego co trzeba zrobić jest czynnością, która sprawia najwięcej trudności podczas wykonywania kosztorysów.

Warto tutaj dodać, że przygotowując kosztorysy w popularnych programach kosztorysowych takich jak Norma PRO czy Norma EXPERT zestawienia przedmiarowe tworzą się niejako równolegle – dodając pozycję kosztorysu tworzy się też pozycja przedmiaru. Zatem programy kosztorysowe pozwalają na wykonanie przedmiary jednocześnie z jego wyceną.

Natomiast jak wykonać porządny przedmiar? Przede wszystkim należy wiedzieć że ten typ dokumentu przygotowuje się na podstawie dokumentacji projektowej czyli wszelkich rysunków technicznych, przekrojów obiektów, rysunków instalacji. Widząc na papierze przekrój fundamentu budynku, budowlaniec od razu wie, ze będzie musiał wylać podkład z chudego betony, następnie postawić ławę fundamentową na której stanie ściana fundamentowa z bloczków. I tej wiedzy nie zastąpi nawet najlepszy program kosztorysowy. Znajomość technologii prac i umiejętność czytania rysunków jest tu kluczowa.

Niestety praktyka pokazuje, że otrzymanie dobrego przedmiaru od inwestora to jak trafienie szóstki w lotto. Inwestorzy, którzy często nie są specjalistami budownictwa nie wiedzą jak należy wykonywać np. instalacje elektryczne, a rysunek techniczny nie zawsze pokazuje wprost konieczność wykonania danej pracy.

Tak, że jeśli rolą kosztorysanta jest tylko i wyłącznie dokonanie wyceny gotowego zestawienia przedmiaru to wszystko jest proste. Odpalamy program kosztorysowy Norma Pro lub Zuzia i szybko wyceniamy dokument. Ale jeśli trzeba jeszcze przedmiar samodzielnie stworzyć lub sprawdzić jego poprawność, to sytuacja jest dużo trudniejsza.