Przed wyborami

Gdy nadchodzą jakiekolwiek wybory to praktycznie co chwilę możemy usłyszeć rozmowy na temat kto kogo popiera, jakie poszczególne partie mają szansę i wiele więcej spraw z tym związanych. Dla ludzi, którzy się tym zajmują jest to bardzo ważna kwestia. Jednak aby dowiedzieć się jak wygląda tak naprawdę sytuacja trzeba przeprowadzić odpowiednie badania statystyczne.

Przeprowadzanie sondaży najczęściej powierza się wielu specjalistycznym firmom, które po prostu chodzą po miastach i sprawdzają co ludzie myślą o poszczególnych partiach. Takie zlecenia są przeprowadzane tuż przed wyborami. Wtenczas też o takim poparciu najwięcej się dyskutuje. Według mnie niewiele to zmienia poza ogólnym wpływaniem na ludzi już przed samymi wyborami. Często wykorzystywane jest to przez poszczególne partie aby pokazać, że są one najsilniejsze, i że tylko głos na nie tak naprawdę ma sens. Jeżeli zaufamy takim sondażom to okaże się, że jeżeli nie poprzemy dużych partii to nasz głos pójdzie na darmo.

Online?

Jedną z metod na przeprowadzanie sondaży jest nowoczesna metoda przy wykorzystaniu internetu. Sondaże przeprowadzane za pomocą tej metody są stosunkowo mało popularne ponieważ internet na dobrze nie zagościł jeszcze w głowach polaków. Dodatkowo nie wszyscy Polacy mają dostęp do internetu co mogło by dać nie reprezentatywną grupę głosujących. Jednak przy połączeniu tej metody wraz z metodą klasyczną czyli pytaniem ludzi można uzyskać całkiem niezłe wyniki. Dodatkowym mankamentem jeżeli chodzi o metodę wykonywania badań online jest ich stosunkowo niewielka wiarygodność. Badanie to można jednak dość prosto sfałszować. W ten sposób można dość mocno zachwiać wynikami.

Sprawdzona firma

Przy wyborze wykonawcy badania dla nas trzeba liczyć się z pewnymi kosztami. Większość sprawdzonych firm takich jak Biostat liczy sobie za usługi odpowiednie pieniądze. Jednak jeżeli zaufasz sprawdzonym firmom to na pewno otrzymasz wiarygodne badania niezależnie od metody jaką firma wybierze do przeprowadzanie badań. Nie ma większego znaczenia czy będzie to metoda przeprowadzania badań na żywo czy też będzie ona korzystała z metod online. Oczywiście w zależności od wybranej metody koszty jakie poniesiesz mogą się dość znacznie różnić.

Wybory są tego warte

W przypadku wyborów jednak nikt raczej nie będzie oszczędzał na kosztach i będzie starał się otrzymać wiarygodne wyniki badań. Dlatego też nie ma co oszczędzać na przeprowadzaniu badań i warto powierzyć to zadanie tylko i wyłącznie specjalistom. Jednak prawda jest taka jak każdy ją widzi i nawet jeżeli badanie opinii będzie przeprowadzone rzetelnie to w przypadku różnych firm i badania różnej ilości osób można otrzymać zupełnie różne wyniki. Dlatego też różne partie zlecają sondaże różnym firmom w zależności od tego kto jakie wyniki dostarcza.

.