Operator żurawia – czy to jest praca dla Ciebie?

Jakby nie patrzeć praca operatora żurawia wieżowego jest dość niebezpieczna. Taki operator codziennie musi wdrapywać się hen wysoko do odległej, małej kabiny położonej na sporej stosunkowo wysokości. Poza tym w pracy tej niespecjalnie można sobie pozwolić na chwile rozprężenia czy też dekoncentracji. Przenosimy bowiem ciężkie ładunki, pod nami pracują ludzie – i cały czas trzeba uważać.

Na domiar złego żurawiem potrafi kołysać – w wyniku działania sił wiatru. Jeśli idzie o burze, to w takim wypadku na żurawiu też nie jest za wesoło. W pracy tej generalnie trzeba być uważnym, cierpliwym i co – bardzo ważne – odpowiedzialnym. Przydatna bywa tu również niejednokrotnie wiedza techniczna. Kłopotem może być też czasem wyjście do toalety (i trzeba nierzadko używać butelki), bo zejście i ponownie wejście na żurawia trwa niekiedy bardzo długo. Jest to oczywiście zależne od wysokości.

żurawie wieżowe

Jeśli jednak kogoś nie zniechęcają te wszystkie mankamenty, wyrzeczenia i utrudnienia, to warto wiedzieć, iż pierwszym krokiem do tego, ażeby zostać takim operatorem jest zapisanie się na kurs żurawie wieżowe. Szkolenie trwa trzy miesiące. Potem musimy zdać jeszcze egzamin państwowy z zakresu praktyki, ale także i teorii. Następnie przystępujemy do poszukiwań pracy, która oczywiście też nie musi pojawić się na przysłowiowe zawołanie.

Wracając jednakże do samego kursu, należy nadmienić, iż na tle choćby i przedsięwzięcia o nazwie kurs wózki widłowe – może on się okazać operacją znacznie bardziej skomplikowaną, co oczywiście nie oznacza: niemożliwą do realizacji.

wozki

Reasumując, zawód ten jest dosyć trudny i bardzo specyficzny w swojej istocie. Dobrze przemyślmy ten wybór, gdyż raczej ciężko o Wynajem żurawi wieżowych na własną rękę, aby sprawdzić czy ta robota jest dla nas…