Magnez – pierwiastek życia

Tak właśnie często bywa nazywany magnez. To dlatego, że pierwiastek ten bierze udział w niezwykle ważnych procesach w naszym organizmie, jego niedobór zaś powoduje często katastrofalne skutki. Aby lepiej i bardziej świadomie dbać o swoje zdrowie i zbalansowaną dietę, warto poświęcić chwilkę, aby poznać skutki niedoboru magnezu i sposoby na radzenie sobie z jego uzupełnianiem.

Magnez w organizmie występuje przede wszystkim w kościach. W dalszej kolejności miejsca jego występowania to mięśnie, mózg i wątroba. Pełni w ciele funkcje regulujące. Aktywuje wiele enzymów trawiennych, jego braki przyczyniają się więc do kłopotów w tej sferze. Ponadto odpowiada za prawidłowy wzrost u dojrzewającej młodzieży, oraz zapewnia prawidłową pracę mięśni – z tego względu o jego prawidłowy poziom powinni dbać sportowcy i osoby aktywne fizycznie, przy wzmożonym wysiłku tracimy magnez wraz z potem. Kolejnym układem, w pracy którego magnez odgrywa dużą rolę, jest układ krwionośny. Odpowiada w nim za prawidłową pracę serca. Niedobór magnezu może wywoływać nieprzyjemne i groźne kołatanie serca, a w skrajnych przypadkach prowadzić do zawału!

Gdy brakuje nam magnezu, jesteśmy nerwowi, poirytowani. Pojawiają się tiki nerwowe, drgające powieki, problemy z koncentracją. Poważne niedobory magnezu mogą mieć wpływ nawet na naszą psychikę – nasilają głód alkoholowy u osób z chorobą alkoholową i poważnie utrudniają terapie pacjentów cierpiących na depresję.

Zapotrzebowanie na magnez rośnie z wiekiem. U dorosłych kobiet wynosi ok. 300 mg dziennie, u mężczyzn 350 mg. Zwiększoną dawkę magnezu powinny przyjmować kobiety w ciąży i kobiety karmiące. Niestety, w produktach spożywczych, zwłaszcza tych wysoko przetworzonych, coraz częściej znaleźć naturalny magnez. Duże jego ilości znajdziemy w tzw. „twardej wodzie”, ale ta coraz częściej jest zmiękczana i pozbawiana swoich walorów zdrowotnych.

Istnieje jednak wiele sposobów na zaradzenie niedoborom magnezu i zadbanie o jego prawidłowy poziom. Przede wszystkim zadbajmy o właściwą dietę. Najwięcej pierwiastka życia znajdziemy w roślinach strączkowych, orzechach i gorzkiej czekoladzie. Unikajmy dużych ilości kawy, która wypłukuje magnez.

Najprostszym sposobem na braki magnezu są suplementy diety dostępne w aptekach, jak na przykład ten magnez – http://aliness.pl/pl/p/MAGNEZ-CHELATOWANY-560-mg-Wit-B6/3 od firmy Aliness. Zawierają one odpowiednią ilość pierwiastka, najczęściej w wysoko przyswajalnej postaci chelatowanej, wzbogaconej ponadto witaminą B6, która uczestniczy w przyswajaniu magnezu w układzie pokarmowym. Już jedna-dwie tabletki dziennie mogą zaradzić naszym problemom i nieprzyjemnym codziennym objawom – nocnym skurczom łydek, uczuciu przemęczenia i rozstroju nerwowego.

Osobom przyjmującym preparaty z magnezem zaleca się ponadto zadbanie o odpowiedni poziom wapnia we krwi. Brak równowagi między tymi współdziałającymi pierwiastkami obniża skuteczność działania ich obydwu.

 .