Magia kotylionów

Czym są kotyliony? Na to pytanie potrafi chyba odpowiedzieć każdy z nas. To kolorowe odznaki, przypominające jakby ordery czy medale, które dawniej przypinało się do sukni lub stroju podczas zabaw, np. karnawałowych. Dawniej nie znaczy, że teraz zupełnie o nich zapomniano, tradycja robienia kotylionów jest ciągle żywa.

Kotyliony robi się w ten sposób, że z kawała w miarę szerokiej wstążki, tak ok. 5-6 cm zszywa się rozety, które są jego podstawą. W zależności od tego czy chcemy otrzymać większy czy mniejszy kotylion, przygotowane rozety składamy tak, aby ta o największej średnicy znajdowała się na spodzie, a na niej te mniejsze i całość łączymy. Do środka można dać jakieś ozdobne elementy, np. kwiatki, przypinki lub małe kokardki. Na zakończenie do spodu kotyliona przyszywamy wąskie, kolorowe wstążeczki w różnych kolorach i o różnych długościach. Nie możemy zapomnieć oczywiście o czymś, dzięki czemu będziemy móc go później przypiąć do ubrania.

Tak powstają kotyliony zarówno na bale karnawałowe, jak i na różne konkursy, zawody a nawet wesela. Nie tak dawno temu kotylionów zyskały nową rolę. Z okazji świąt państwowych możemy przypiąć do piersi biało – czerwony kotylion jako symbol naszego patriotyzmu i szacunku dla historii narodowej. Takie kotyliony nie oczywiści kolorowe i stroje, jak te przygotowywane na zabawy. Mają klasyczny kształt i składają się z dwóch rozet – większej białej a na niej mniejszej czerwonej. Także wstążki, które spływają w dół są utrzymane w tej kolorystyce, bardzo często są to tylko dwie wstążki, równej długości w kolorze białym i czerwonym.

Kotyliony tak jak i badziki zrobimy wyjątkowo prosto i może to być zabawa dla całej rodziny. W ten sposób samodzielnie stworzymy coś ładnego i pokażemy dzieciom jak można wspólnie spędzać czas na praktycznych zajęciach.