Klimatyzator stacjonarny – czy warto?

Wybór klimatyzatora do domu jednorodzinnego nie jest prosty, powinien on osuszać domowe powietrze oraz usuwać skroplona parę wodą gromadzącą się na jego powierzchni.

Klimatyzatory stacjonarne wpływają nie tylko na temperaturę otoczenia, ale także na wilgotność powietrza. Ochładzanie powietrza powoduje jednocześnie jego wysuszanie, co w konkretnych sytuacjach miedzy innymi w czasie burzy, kiedy jest parno pozytywnie wpływa na samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu klimatyzowanym przez klimatyzatory stacjonarne. Osuszanie powietrza sprawia, że na powierzchni parownika osadza się para wodna. Krople wody  trzeba regularnie usuwać.

Niektóre klimatyzatory stacjonarne mają zbiorniki na skroploną parę wodną, które należy ręcznie opróżniać, niemniej jednak większość klimatyzatorów wymaga utworzenia instalacji odprowadzającej skropliny. Taką instalacje robi się zazwyczaj z plastikowych rur, mających średnicę 1,5 cm. Instalację można przeprowadzić przez ścianę zewnętrzną i podłączyć do instalacji kanalizacyjnej, bądź ukończyć w miejscu, gdzie nie przeszkadza skapująca woda. Dla ludzi niekorzystne jest przebywanie przez dłuższy czas w strumieniu chłodnego powietrza, ponieważ zwiększa to ryzyko infekcji, może także przyczyniać się do podrażnienia oczu i skóry. Można tego uniknąć montując klimatyzator w odpowiednim miejscu.

Strumień powietrza nie powinien dmuchać na ludzi. Zanim ochłodzone powietrze do nich dotrze, powinno się ono wymieszać z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu. Istotnym elementem jest tez konserwacja i czyszczenie klimatyzatora, przynajmniej raz w roku powinien on zostać poddany przeglądowi i dezynfekcji, ponieważ w urządzeniu gromadzi się wiele patogenów takich jak roztocze kurzu domowego, pleśnie i inne alergeny wpływające na zdrowie i samopoczucie człowieka. Obecnie bardzo ciężko jest sobie wyobrazić funkcjonowanie w biurze czy w domu bez klimatyzacji. W chłodnym pomieszczeniu zdecydowanie lepiej się funkcjonuje i pracuje aniżeli w miejscu gdzie panuje wysoka temperatura i zaduch.