Jak wybrać buty trekkingowe?

buty trekkingoweButy trekkingowe – ich wybór to bardzo ważna decyzja dla osób, które poważnie myślą o uprawianiu wędrówek górskich lub nawet wspinaczek wysokogórskich. Jest kilka cech tego typu obuwia, które powinny zostać wzięte pod uwagę.

Wysokość cholewek butów trekkingowych powinna być dostosowana do rodzaju wędrówek, które mamy zamiar realizować. Kiedy będziemy pokonywać płaskie, lesiste tereny wystarczą nam buty z krótkimi cholewkami, poniżej kostki. Są dużo lżejsze, a dzięki zastosowaniu odpowiednio wyprofilowanej podeszwy z utwardzeniem w okolicy pięty i palców oraz wodoodpornej membrany pokrywającej obuwie, nie odbiegają one w żadnym miejscu właściwym standardom jakości butów trekkingowych.

Kiedy jednak myślimy o wycieczkach wysokogórskich wysoka cholewka staje się wymogiem. Chroni ona staw skokowy przed zwichnięciem czy skręceniem w czasie pokonywania stromych, często ruchomych osuwisk skalnych. Zdecydowanie wzmacnia też stabilność podczas chodzenia po nierównym terenie.

Kolejnym, istotnym aspektem kierującym wyborem butów trekkingowych, winna być ich nieprzemakalność. Wobec różnorodności warunków pogodowych w jakich przyjdzie nam wędrować, ale także podłoża, które może być bardzo wilgotne, wymóg całkowitej nieprzemakalności obuwia jest nieodzowny. Buty trekkingowe na kilka sposobów mają zapewnioną wodoodporność. Po pierwsze wyposażone są w membranę składającą się z cieniutkich kanalików, które nie dopuszczają do przedostania się wody z zewnątrz a równocześnie umożliwiają oddychanie skóry. Po drugie do produkcji tego obuwia używa się odpowiednio impregnowanej skóry, która jest całkowicie wodoodporna. Odpowiednią metodę impregnacji stosuje się także w stosunku do szwów łączących rożnego rodzaju skóry używane do wytworzenia butów trekkingowych.

Właśnie materiał z jakiego wykonane jest obuwie to kolejny czynnik, który powinniśmy poddać analizie przy wyborze tego typu obuwia. Naturalne skóry, takie jak nabuk, skóra licowa czy nawet zamsz, gwarantują wysoki komfort i jakość chodzenia.