Instalacje sanitarne i ich rodzaje.

Każdy budynek mieszkalny, do swojego prawidłowego funkcjonowanie potrzebuje niezbędnych instalacji wewnętrznych. Podstawowe będą tutaj instalacje sanitarne, będące zestawieniem wielu różnych instalacji wewnętrznych oraz zewnętrznych w zakresie mediów takich jak woda, gaz i powietrze. Prawidłowość wykonania poszczególnych instalacji, będzie przekładać się na komfort eksploatacji budynku, toteż należy tutaj dołożyć wszelkich starań, aby były one wykonane w zgodzie z obowiązującymi obecnie normami. Najlepiej jeśli ich montażem zajmie się profesjonalna firma instalacyjna, gdyż pracownicy tego typu firm posiadają rozległą w tym zakresie wiedzę, która pozwoli osiągnąć odpowiedni poziom jakości w tym zakresie.

Rodzaje wykonywanych instalacji sanitarnych.

Jak już powiedzieliśmy sobie o tym wcześniej, instalacje sanitarne to cała grupa instalacji tak wewnętrznych, jak zewnętrznych w budynkach mieszkalnych i nie tylko. Warto sobie je tutaj wyszczególnić, co pozwoli na poszerzenie wiedzy w zakresie zadań i zastosowań poszczególnych typów instalacji sanitarnych. Do podstawowych instalacji sanitarnych stosowanych w budynkach mieszkalnych, należy tutaj przede wszystkim zaliczyć następujące instalacje:

  • Wodna – zapewniające rozprowadzanie zimnej, jak i ciepłej wody użytkowej do pomieszczeń kuchni czy też łazienki
  • Kanalizacyjna – zapewniająca odbiór zużytej wody użytkowej oraz innych ścieków z budynku
  • Przeciwpożarowa – gwarantujące dostęp do wody pod odpowiednim ciśnieniem w hydrantach gaśniczych
  • Gazowa – doprowadzająca gaz ziemny do kotłów grzewczych oraz domowych kuchenek gazowych.
  • Grzewcza – rozprowadzająca czynnik grzewczy, najczęściej wodę, do grzejników i innych systemów grzewczych
  • Wentylacyjna – zapewniająca grawitacyjną bądź tez mechaniczną wentylację pomieszczeń mieszkalnych
  • Klimatyzacyjna – zapewniająca możliwość utrzymania wewnątrz pomieszczeń mieszkalnych korzystnego mikroklimatu.

Są to oczywiście podstawowe instalacje sanitarne dotyczące przede wszystkim budynków mieszkalnych. Trzeba tutaj jeszcze pamiętać o instalacjach typowo przemysłowych, jak chociażby instalacje olejowe, spalinowe, sprężonego powietrza. Każda z nich ma swoje specyficzne przeznaczenie i będą wymagane w różnych przypadkach.

Sprawdź także instalacje sanitarne woj. śląskie

Instalacje sanitarne a ich prawidłowy montaż.
W

to tutaj także zwrócić uwagę na kwestię prawidłowości montażu poszczególnych instalacji. Jest to kwestią kluczową, wywierającą silny wpływ na ich prawidłowe działanie. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zatrudnienie odpowiednich fachowców do montażu poszczególnych typów instalacji. Posiadają oni niezbędne doświadczenie oraz wiedzę, które pozwolą im prawidłowo zamontować każdy niemalże typ instalacji. Szeroki zakres wiedzy na temat prawidłowego montażu poszczególnych instalacji, oraz wiedza odnośnie wszystkich wymagań technicznych czy też obowiązujących w tym zakresie norm będzie bardzo istotna. Pozwala bowiem na montaż instalacji w taki sposób, aby ich użytkowanie było komfortowe i w pełni bezpieczne. Oczywiście zawsze istnieje możliwość samodzielnego wykonania montażu instalacji, niemniej jednak przy braku podstawowej wiedzy, raczej nie jest to opcją najlepszą.