Historia Lotto w Polsce

kumulacje w LottoChyba każdy z nas wie na czym polega Lotto i przynajmniej raz spróbował swoich sił. Dla przypomnienia to łatwa gra liczbowa polegająca na typowaniu wyników wieczornego losowania jednej z dostępnych gier. Często przechodząc obok kolektury widzimy duży banner z informacją o najbliższej kumulacji – zdarza się, że połykamy haczyk i wchodzimy do środka po naszą szansę na spełnienie marzeń. Rzadko kto jednak wie, że Lotto w Polsce funkcjonuje już od 1956 roku. Jest to data powstanie Totalizatora Sportowego. Oczywiście początki gry wyglądały zupełnie inaczej niż teraz ale w wielu aspektach można znaleźć podobieństwo.

Pierwsza gra Lotto w Polsce

Nietrudno się domyślić, że wszystko zaczęło się właśnie od Lotto, a dokładniej od Toto Lotka, bo tak brzmiała nazwa pierwszej gry losowej prowadzonej przez totalizator. Wybierano wtedy 6 z 49 liczb lub dyscyplin sportowych. Zasady były podobne jednak nagrody nieco się zmieniły. Pierwsi gracze liczyć mogli główne na nagrody rzeczowe. Wygrane pieniężne, które obecnie w Lotto wynoszą kilka milionów złotych nie były dostępne od samego początku. Na początku niezłą wygraną było 100 tys zł (starych złotych) lub samochód albo domek do wyboru. Szansa na wygraną w Lotto pojawiała się w tamtych latach tylko raz w miesiącu. Losowania odbywały się w niedziele. Wyniki losowania lotto sprawdzić można było tylko w kolekturze. Dopiero od 1973 roku studio lotto oglądać można było przed szklanym ekranem. Po Totolotku przyszła pora na Dużego Lotka – czyli zmianę nazwy sztandarowej gry Totalizatora. Pod obecną nazwą gra funkcjonuje dopiero od 2009 roku.

Milionowe kumulacje w Lotto

Właśnie 2009 roku był dla Lotto przełomowy. Wzrosła gwarantowana kwota na wygrane pierwszego stopnia – teraz jest to 2 000 000 zł. Do tego wprowadzono jednak znaczną podwyżkę ceny. Wcześniej za 2 zł teraz za 3 zł można było kupić szansę jedną na mniej więcej czternaście milionów, że uda nam się zgarnąć główną wygraną. Niewiele ale do dzisiaj chętnych na zakłady nie brakuje.