Dobór łożysk do konkretnych zastosowań.

Umiejętny dobór łożysk do konkretnych zastosowań technologicznych to bardzo ważna i szalenie istotna umiejętność, szczególnie dla pracowników warsztatów mechanicznych, konstruktorów maszyn i inżynierów, zajmujących się projektowanie nowoczesnych pojazdów, urządzeń, maszyn itp. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby wśród wielu dostępnych na rynku łożysk, dobrać właśnie te, które w danym zastosowaniu będą sprawdzać się zdecydowanie najlepiej, a to już wymaga sporej wiedzy i umiejętności odczytywania parametrów technicznych łożysk. Przyjrzyjmy się zatem, dlaczego dopasowanie łożysk do konkretnych zastosowań jest tak bardzo istotne.

Nowoczesne rodzaje łożysk.

Jeszcze zupełnie do niedawna, łożyska występowały w kilku podstawowych rodzajach i na tym cała sprawa się kończyła, niemniej jednak, wraz z postępem technologicznym, i w związku z tym z rosnącymi potrzebami konstruktorów maszyn i urządzeń, należało opracować nowe typy łożysk, które lepiej będą sprawdzać się w konkretnych warunków. Obecnie możemy więc użytkować łożyska: ślizgowe i toczne, przy czym te drugie dzielą się na: kulkowe, stożkowe, igiełkowe, itp. W zależności od rodzaju zastosowanej technologii wykonania łożyska, oraz materiału z jakiego zostanie ono wykonane, będziemy mieli do czynienia z różnymi jego parametrami technicznymi.

Dobór łożyska.

Aby skutecznie dobierać łożyska do konkretnych zastosować, należy więc albo posiadać kompletną wiedzę w tym temacie i znać na pamięć parametry wszystkich łożysk, albo też wykorzystać odpowiednie katalog łożysk Stozek.pl, w którym znajdziemy nie tylko poszczególne typy i rodzaje łożysk, ale jednocześnie wszystkie niezbędne nam parametry techniczne, dzięki czemu będzie możliwe dość szybkie dobranie odpowiedniego łożyska, lub też szukając po parametrach technicznych, zbliżonego to tego, jakie jest wymagane. Katalog łożysk będzie się także sprawdzać we wszelkiego rodzaju warsztatach mechaniki samochodowej, gdzie przecież bardzo często zachodzi potrzeba dobrania łożyska odpowiadającego parametrami łożysku oryginalnemu, które jest niestety już dawno wycofane z produkcji. W takich przypadkach katalog łożysk będzie wręcz niezastąpiony, a co za tym idzie, warto z niego w takich przypadkach umiejętnie korzystać.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc biorąc, w celu prawidłowego dopasowywania łożysk do konkretnych zastosowań, może się okazać koniecznym nie tylko posiadanie wiedzy na ich temat, ale umiejętności korzystania z katalogu łożysk. Oczywiście podstawowa wiedza na temat łożysk będzie niezbędna, niemniej jednak, katalog dużo spraw tutaj ułatwi i przyspieszy, a to w każdej działalności człowieka zawsze dobre rozwiązanie. Po prostu im więcej czasu zaoszczędzimy na poszukiwaniu odpowiedniego łożyska, tym lepiej, bowiem będziemy mogli zająć się bardziej produktywnymi działaniami niż wyszukiwanie w ulotnej, ludzkiej pamięci, parametrów technicznych wielu łożysk. Tutaj wystarczy podać w komputerze parametry a następnie wyskakuje nam niezbędny model łożyska.