Do czego wykorzystuje się klastry komputerowe?

klaster komputerowyKlastry komputerowe są nieodłącznym elementem codziennego działania wielu instytucji na całym świecie, a także w Polsce. Bardzo ułatwiają różne badania, przede wszystkich skracając ich czas, co w niektórych dziedzinach jest ważne. Podnoszą także efektywność i wykonują niewyobrażalne operacje, które dla społeczeństwa mogą być nadzwyczajnie niepojęte. Klastry obliczeniowe pomagają w takich dziedzinach, jak: chemia, fizyka, mechanika, informatyka i nie tylko.

Jako przykład można podać superszybki komputer Zeus, zainstalowany w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. To, co kiedyś wydawało się nierealne, ten klaster komputerowy wykonuje bardzo szybko – projektuje nowe leki w ciągu dwóch tygodni. W normalnych warunkach trwałoby to ponad 150 lat, dlatego bez wątpienia można stwierdzić, że klastry rozwinęły wiele dziedzin. Zeus jednak potrafi sporo innych rzeczy. Za jego pomocą odbywają się obliczenia związane, z projektowaniem nowych materiałów i ich badaniami, chemią kwantową, a także poszukiwania nowych planet. Superkomputer z Krakowa przez cały czas się przydaje. Tylko w ciągu 2012 roku wykonał osiem milionów zadań obliczeniowych.

Co powoduje, że dzięki klastrom znacznie zmniejsza się czas realizacji zadań? Między innymi to, że w ich skład wchodzi wiele jednostek komputerowych, które działają jednocześnie. Wykonują ogromne ilości operacji arytmetycznych i logicznych. Klastry przyczyniły się do wielu odkryć, zarówno światowych, jak i mniej ważnych. Swój udział ma w tym również Zeus, który jest wykorzystywany obliczeniowo np. do eksperymentów fizyki wysokich energii. Jako Polacy powinniśmy trzymać kciuki, by ten krakowski superkomputer jak najczęściej służył światu nauki, a co za tym idzie – także nam, społeczeństwu, które nie do końca ma pojęcie o wielu istotnych odkryciach. Pewnie wiele osób nie zdaje sobie nawet sprawy, że takie klastry istnieją, a polska maszyna należy do jednych z najszybszych na świecie.