Czy energia musi zanieczyszczać środowisko?

Elektrownie węglowe, samochody, rafinerie naftowe – Wszystko to związane jest jednocześnie zarówno z produkcją energii, jak i zanieczyszczaniem środowiska. Ogromne ilości kłębów dymu dostają się codziennie do naszej atmosfery powodując nieodwracalne zmiany klimatyczne, takie jak zwiększenie średniej temperatury na świecie, zwiększenie się poziomu wód czy chociażby smog nad ulicami miast czy kwaśne deszcze. Źródłem wszystkiego (obok źródeł naturalnych, takich jak erupcje wulkanów) ludzie. Ludzie, których nie interesuje stan naszego środowiska. Ludzie, którym obojętny jest fakt, że za 50 lat koła okołobiegunowe całkowicie stopnieją. Ludzie, którzy nie zdają sobie sprawy, że przez ich styl życia w niekrótkim odstępie czasu z powodu zwiększonej średniej temperatury na świecie wyschną co poniektóre rzeki, zostawiając żyjące tam zwierzęta na pastwę suszy. Są jednak ludzie inni. Ludzie, którzy korzystają z innych źródeł energii. Robią to, ponieważ nie koniecznie troszczą się o losy ziemi. Robią to, bo z pośród wielu zalet zielonej energii, jest ona mniej szkodliwa, a przede wszystkim tańsza.

Źródła zielonej energii

Jest wiele sposobów pozyskiwania energii nie ingerującej w nasz ekosystem. Elektrownie wiatrowe są częstym widokiem w unii europejskiej, w Norwegii większość energii pozyskiwana jest z elektrowni wodnych, a Las Vegas w prąd zaopatruje Nevada Solar One – trzecia pod względem wielkości elektrownia słoneczna. Wszystko to za sprawą ludzi, którym nie odpowiada zanieczyszczanie środowiska. Wielkie korporacje napędzane węglem niekoniecznie muszą zgadzać się z idącym postępem w dziedzinie ekologii, gdyż oznaczało by to spadek popytu na ich „zanieczyszczoną” energię. Wielu bogatych ludzi decyduje się właśnie na budowę własnej elektrowni wiatrowej czy wodnej, lecz jak już wspomniałem, świat idzie do przodu. W dzisiejszych czasach każdy może sobie pozwolić na panele słoneczne, a ludzie, którym się w życiu powiodło nawet na wiatrową. Nieliczni mogą sobie pozwolić na elektrownię wodną, gdyż koszty sięgają kwotom odpowiadającym budowie dużego domu.

Jak pomóc środowisku?

Najprostszym sposobem będzie odwiedzić stronę firmy Baron, która zajmuje się sprzedażą oraz montażem paneli słonecznych, montują oni również zbiorniki buforowe, ogólnie, szeroko pojęte instalacje grzewcze i gazowe dla domów. Można również poszukać samodzielnie gdzieś w pobliżu podobnych usług. Dzięki temu, wasze powietrze będzie lżejsze, w przeciwieństwie do waszych portfeli.