Ciekawostki przyrodnicze o ptakach dla dzieci i dla dorosłych

bielik_ciekawostki_o_ptakach

Ornitologia to nauka traktująca o ptakach. Wśród ptasich ciekawostek przyrodniczych jest wiele interesujących zagadnień. Ptakom kiwi, strusiom, flamingom i sowom poświęciłem tutaj najwięcej uwagi. Oczko, czyli 21 ciekawostek ornitologicznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych przedstawiam poniżej.

 1. Ptaki posiadają pneumatyczne kości, tzn. z pustymi przestrzeniami w środku, wypełnionymi powietrzem. Dzięki temu stają się lżejsze od przedstawicieli innych gromad zwierząt podobnych gabarytów. To ewidentne przystosowanie do lotu.
 2. Ptasia lotka (podstawowe pióro w skrzydle) posiada asymetryczną budowę, dzięki czemu wytrzymuje siłę napierającego powietrza podczas lotu.
 3. Ptak o nazwie takiej samej jak owoc to kiwi.
 4. Kiwi i strusie są nielotami z uwagi na to, iż nie posiadają grzebienia na mostku, czyli charakterystycznego dla ptaków miejsca przyczepu mięśni skrzydeł.
 5. Sowy potrafią obracać głowę wokół długiej osi ciała aż o 270 stopni.
 6. Kukułka podrzuca swoje jajo innym gatunkom ptaków, które – zupełnie nieświadomie – oprócz własnych dzieci karmią także kukułczą latorośl.
 7. Szlara to wieniec drobnych piór rosnących wokół oczu i dzioba u niektórych ptaków, zwłaszcza sów, ułożonych w charakterystyczny kolisty bądź sercowaty kształt.
 8. Ubarwienie flamingów jest naturalnie białe. Ponieważ żywią się krewetkami solankowymi oraz glonami, pigment przechodząc do piór, zmienia barwę ich piór na różową.
 9. Sroki – oprócz tego, że uwielbiają kraść wszelkie błyszczące przedmioty (świecidełka) – potrafią zapamiętywać i rozpoznawać twarze ludzi. Także wrony posiadają tę umiejętność.
 10. Chowanie przez strusia głowy w piasek jest mitem.
 11. Sokół wędrowny osiąga prędkość przelotu 320 km/godz.
 12. Bogactwo przyrodnicze ptaków ziemskiego globu to około 10 tysięcy opisanych gatunków.
 13. Ptaki kiwi są ślepe.
 14. Flamingi potrafią zginać kolana do tyłu.
 15. Urodzony w 1809 roku, słynny angielski biolog ewolucyjny to Karol Darwin. Opracował on uznawaną po dziś dzień teorię ewolucji, opartą o dobór naturalny i dryf genetyczny. Kamieniem węgielnym w jej sformułowaniu było kilkanaście gatunków ptaków, które obserwował na wyspach Galapagos, tzw. zięb Darwina.
 16. Kura składa średnio 228 jaj w ciągu roku.
 17. Na świecie żyje więcej kur niż ludzi.
 18. Kakapo to jedyna na świecie papuga nie potrafiąca latać.
 19. Albatros to ptak o największej rozpiętości skrzydeł, dochodzącej do 3,5 metra.
 20. W Polsce ornitolodzy stwierdzili występowanie prawie 500 gatunków ptaków.
 21. Najmniejszym ptakiem jest odkryty na Kubie gatunek kolibra.

Ornitologiczne Ciekawostki przyrodnicze dla dzieci i dla dorosłych to temat-rzeka. Lista z pewnością zasługuje na rozwinięcie w innym, obszerniejszym opracowaniu. Ciekawostki przyrodnicze na temat różnych gatunków zwierząt i roślin oraz te dotyczące człowieka  można znaleźć w wielu innych artykułach, m. in. do jednego z nich prowadzi link w tekście tuż powyżej. Gorąco zachęcam do klikania, gdyż zawarte w tamtym artykule ciekawostki są niesłychanie zdumiewające!

———-

Stopka autorska: Daniel Korcz