Trekking szlakiem GR20

Wśród wielu szlaków trekkingowych na całym świecie, jednym z bardziej znanych i zarazem zdecydowanie najtrudniejszych jest bez wątpienia szlak GR 20 na Korsyce. Jest to szlak wiodący wzdłuż całej Korsyki o długości aż 180 km, wobec czego też, jego pokonanie jest jednym z największych wyzwań dla każdego pasjonata trekkingu. Sprawdźmy jednak jak należy się przygotować do wyjazdu na trekking szlakiem GR20, oraz jak będzie tego typu wyjazd przebiegać. Są to podstawowe informacje które pozwolą nam przygotować się do wyjazdu nie tylko fizycznie i kondycyjnie, ale również sprzętowo i mentalnie, co także jest w tym przypadku kwestią niesamowicie istotną.

Informacje o szlaku GR20 na Korsyce.

Zanim w ogóle zaczniemy przyglądać się kwestiom przygotowania do wyjazdu na trekking szlakiem GR 20 na Korsyce, warto pozyskać przynajmniej podstawowe informacje o nim. Otóż jest to szlak o długości 180 km, którego pokonanie podzielone jest na 15 etapów (do pokonania mamy jeden etap dziennie). Jest to szlak o dużym poziomie trudności, przeznaczony raczej dla zaawansowanych wędrowców, którym nie straszne jest noszenie całego dobytku na plecach, wraz z namiotem śpiworem oraz prowiantem i wodą. Pokonać można go w dwie strony, czyli z północy na południe, która to opcja jest zdecydowanie najpopularniejszą, oraz w kierunku przeciwnym. Trasa podstawowa charakteryzuje się bardziej stromymi podejściami, które schowane są raczej w cieniu co ułatwia wędrówkę. Trasa odwrotna z kolei ma przebieg łagodniejszy, o niższym kącie nachylenia podejść, aczkolwiek przez zdecydowaną część dnia znajdują się one w pełnym słońcu, co stanowi poważne utrudnienie w pokonywaniu trasy.

Przygotowania do wyjazdu.

Przede wszystkim, w kwestii niezbędnego przygotowania powinniśmy zdać sobie sprawę, iż bez dobrej kondycji fizycznej oraz wytrzymałości, nie ma co rzucać się na szlak GR20. w kwestii samego zaś sprzętu i wyposażenia to nie musimy tutaj zaopatrywać się w jakikolwiek specjalistyczny sprzęt wspinaczkowy. Czasami jedynie trzeba się będzie przeciskać przez skały, jednak większość trasy można pokonać bez wsparcia technicznego ze strony sprzętu alpinistycznego.

Jak wyjechać na trekking szlakiem GR 20?

Generalnie nie jest to nic nadzwyczajnego, bowiem co roku organizowane są wyjazdy trekkingowe na Korsykę szlakiem GR20, przez wielu różnych organizatorów. Naszym jedynie zadaniem będzie wybrać takiego organizatora, który będzie w stanie zagwarantować nam bezpieczeństwo wyjazdu, czyli powinien on potrafić wykazać się odpowiednim doświadczeniem w organizacji wyjazdów trekkingowych na szlak GR20. Dzięki temu bowiem będziemy mogli podczas naszej wyprawy czuć się w stu procentach bezpiecznie. W każdym razie jednak, warto tutaj pamiętać, iż pokonanie szlaku GR20 na Korsyce, to bardzo trudne i wymagające zadanie, choć jego wykonanie z całą pewnością będzie dla każdego pasjonata górskich wędrówek powodem do niesamowitej dumy i samozadowolenia.