Szeroki asortyment węgla dostępny w składach opału

Węgiel jest w Polsce podstawowym środkiem opałowym. Polska jest bowiem największym w Europie producentem węgla. Tym samym węgiel jest powszechnie używany w piecach, począwszy od małych pieców domowych aż do ogromnych pieców ciepłowni i elektrowni.

W ostatnim czasie dużo się mówi o węglu w kontekście smogu, który jest szczególnie dotkliwy w miastach takich jak Kraków czy Warszawa. Za jeden z czynników uważane jest właśnie spalanie węgla w piecach domowych. Sporo się mówi o tym, że na rynku jest wiele węgla niskiej jakości, który nie spełnia norm. Warto więc wybrać dobry skład opału, który dystrybuuje węgiel dobrej jakości, o wysokiej kaloryczności i pochodzący ze sprawdzonych źródeł.
Składy opału sprzedają węgiel różnego rodzaju pod względem grubości odpowiedni do potrzeb klientów i rodzajów pieców jakimi dysponują.

Dostępne są najczęściej następujące rodzaje węgla: koks, miał, orzech, kostka, ekogroszek, węgiel brunatny. Ceny różnią się zależnie od rodzaju węgla, ilości kupowanej przez danego klienta oraz odległości, na jaką zakupiony węgiel jest dostarczany. Zazwyczaj skład opału dysponuje własnym transportem oraz urządzeniami załadunkowymi.

Klienci mogą zakupić węgiel luzem lub pakowany w workach. Zazwyczaj worki mają pojemność 25 kilogramów. W workach sprzedawane są w szczególności drobniejsze rodzaje, jak np. ekogroszek czy miał. Opał pakowany jest wygodniejszy, szczególnie jeśli jego zużycie nie jest duże, a także w przypadkach, gdy klient nie ma się odpowiedniego miejsca na składowanie węgla luzem.