Przegląd medycznych organizacji studenckich

W trakcie studiów oprócz wywiązywania się z podstawowych obowiązków studenckich coraz popularniejsza staje się działalność dodatkowa w formie aktywności w organizacjach studenckich. Portal QS Medic postanowił więc specjalnie z myślą o studentach nauk medycznych przygotować dostępne organizacje studenckie, w których mogą działać żacy.

Jako pierwsza największa w Polsce organizacja przeznaczona dla studentów medycyny, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA). W Polsce zrzesza ono studentów medycyny z Białegostoku, Olsztyna, Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Warszawy, Łodzi, Wrocławia, Lublina, Śląska oraz Krakowa. Posiada więc ono aż 12 oddziałów. Umożliwia praktyki wakacyjne i wymiany naukowe. Kładzie nacisk na edukację medyczną oraz organizuje konferencje.

Odpowiednikiem IFMS-y dla stomatologów jest Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii. Zrzesza ono studentów z 10 miast: Białegostoku, Gdańska, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Warszawy, Wrocławia, Szczecina oraz Zabrza. PTSS organizuje konferencje i szkolenia dla dentystów, realizuje projekty i badania naukowe oraz wymiany studenckie. Wydaje ono również ogólnopolski studencki kwartalnik StuDentico na łamach, którego publikują członkowie PTSS.

Z kolei z myślą o studentach farmacji powstała Młoda Farmacja, czyli prężnie rozwijającą się Sekcja Studencka Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego. Młoda Farmacja zrzesza studentów z Białegostoku, Bydgoszczy, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Realizuje liczne akcje oraz wymiany studenckie.

Praktycznie przy każdym Uniwersytecie Medycznym funkcjonuje Studenckie Towarzystwo Naukowe. Organizuje ono wykłady, ćwiczenia, seminaria oraz konferencje.

Na uczelniach medycznych istnieją też mniejsze organizacje. W zależności od Uczelni bywają one różne i tak np m.in. w Białymstoku jest Kreatywny Diagnosta Laboratoryjny, Innowacyjny Kosmetolog czy SKN Zdrowia Publicznego, w Bydgoszczy Akademicka Grupa Ratownicza i Studenckie Towarzystwo Diagnostów Laboratoryjnych, w Gdańsku Forum Analityków Medycznych, w Katowicach Śląska Medycyna Laboratoryjna, w Lublinie Lubelskie Towarzystwo Studentów Analityki Medycznej, w Poznaniu Akademickie Stowarzyszenie Medycyny Ratunkowej i Studencki Oddział Międzynarodowego Stowarzyszenia Inżynierii Farmaceutycznej, we Wrocławiu Forum Dolnośląskie Analityków.

Nie należy zapominać także o kołach naukowych. Są to jednostki działające przy Katedrze, Zakładzie, czy Instytucie skupiające studentów pragnących pogłębiać swoją wiedzę w danej dziedzinie.

Każdy znajdzie coś dla siebie, możliwości jak widać jest wiele, najważniejsze to mieć chęci do działania oraz własnego rozwoju. Portal QS Medic bardzo serdecznie zachęca Was do aktywności wykraczającej poza zwykłe studenckie obowiązki.