Kupujemy zabawki dla dziecka!

Dzieciństwo kojarzy się głównie z zabawkami. Nie bez powodu – zabawki to nieodłączny element tego etapu życia. Dzięki zabawkom, dziecko nie tylko się bawi, ale także szybciej poznaje świat, uczy się nowych kształtów, ale także nowych kolorów i dźwięków, a nawet poznaje nowe struktury materiału. Dlatego też, bardzo istotne jest to, aby zakupy dotyczące zabawek dla Twojej pociechy był skierowany na kilka ważnych rzeczy, o których dowiesz się w tym artykule

Zabawka dostosowana do wieku dziecka

Zabawki muszą być dostosowane do wieku dziecka i tej sprawy nie wolno bagatelizować. Składa się na tą kwestie kilka rzeczy, takie jak faktura, waga i trudność samej zabawki. Dla noworodka najodpowiedniejsza będzie lekka zabawka w kontrastujących kolorach, następnie, gdy nasze dziecko ma już pięć miesięcy i więcej świetnie sprawdzą się zabawki z ciekawą fakturą – np. chropowata albo pofalowana, oraz takie, które wydają dźwięki po naciśnięciu i wszelakie lekkie grzechotki. Starszym dzieciom warto kupić bardziej skomplikowane zabawki, jednak takie, z którymi dziecko czuje się komfortowo, a jednocześnie nie nudzą go zbyt szybko. Warto także wziąć pod uwagę kwestie bezpieczeństwa, więc zabawki z małymi elementami, zestawy chemika, czy auta na zdalne sterowanie powinny być używane w obecności opiekuna. Pistolety na kulki i inne tego typu zabawki zostawmy dla starszych dzieci, uczulając jednocześnie na temat rozwagi i bezpieczeństwa używania danej zabawki.

Kwestia bezpieczeństwa

Przy zakupie zabawki, warto zwrócić uwagę na znak CE – certyfikat bezpieczeństwa dla zabawek, które zostały wyprodukowane w Unii Europejskiej. Jednak uczulam, podobny znak znajduje się na zabawkach made In China i oznacza Chinese Export. Różnica między tymi znakami jest praktycznie niezauważalna na pierwszy rzut oka, natomiast w znaku CE certyfikat bezpieczeństwa obie litery są oddalone od siebie bardziej niż w znaku Chinese Export, a środkowa belka w literze E jest zazwyczaj krótsza w logo europejskim w chińskim natomiast wszystkie belki są równe. Aby nie narażać się na niebezpieczeństwo związane z nieznanymi środkami chemicznymi oraz źródłem pochodzenia zabawek, warto kupować je w sprawdzonych sklepach zabawkarskich, tych internetowych jak planetapuchatka.pl oraz lokalnych.

Po zakupie zabawki

Aby nasze dziecko mogło bawić się w sposób bezpieczny, po zakupie zabawki warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy które są niezwykle istotne, takie jak: czy zabawka pachnie drażniąco, czy nie jest uszkodzona, czy nie posiada małych otworów w których może utknąć palec naszej pociechy, czy nie ma ostrych krawędzi przez które można się skaleczyć oraz czy nie posiada małych części którymi dziecko, zwłaszcza te mniejsze może sobie wykłuć oko. Jeśli zabawka jest na baterie, warto zwrócić uwagę czy klapa jest na śrubkę – dzięki temu dziecko nie wyciągnie samo baterii, czy nie ma wystających kabli, jeżeli, takie się znajdują w zabawce. Dzięki takim środkom bezpieczeństwa możemy sprawdzić czy zabawka jest bezpieczna i odpowiednia dla naszego dziecka. Jeżeli nie jest – warto zgłosić do to Inspekcji Handlowej, a jeśli zabawka okaże się niebezpieczna, jej producent zostanie ukarany, a tym samym mniej rodziców kupi dany produkt i uchronisz inne dzieci przed złym produktem który może wpłynąć na zdrowie dziecka.