Ekologiczne materiały opałowe.

W ciągu kilku ostatnich lat, zrobiło się bardzo głośno o kwestii ekologii w zakresie ogrzewania naszych domów i mieszkań kotłami na paliwa stałe. Wynika to przede wszystkim z racji wieloletniego stosowania w tym zakresie paliw słabej jakości, które przyczyniają się do pogorszenia stanu powietrza w naszym kraju, a co za tym idzie, także do jego wpływu na nasze zdrowie. Smog, powodowany przez paliwa słabej jakości, dusi nas i wypełnia organizmy trującymi substancjami, które z biegiem lat, będą przyczyniać się do powstawania różnorodnych chorób, a w wielu przypadkach także i do śmierci. Toteż nie ma nic dziwnego w tym, iż w końcu trzeba było zająć się tym zagadnieniem i wprowadzić regulacje, które przyczynią się do poprawy jakości powietrza a tym samym naszego zdrowia.

Ekologiczny brykiet.

Jednym z ciekawszych rozwiązań w kotłach na paliwa stałe oraz we wszelkiego rodzaju piecach kominkowych, jest zastosowanie brykietu drzewnego, który wykazuje bardzo dobre parametry spalania, a przy tym nie generuje tak wielkich ilości zanieczyszczeń. Jest to też jednocześnie doskonałe zagospodarowanie odpadów z produkcji tartacznej, gdzie stale mamy do czynienia z dużymi ilościami trocin, wiórów i zrębków drzewnych. Stosując odpowiednie brykieciarki można te wszystkie odpadu skutecznie przerobić na brykiet drzewny, bez stosowania jakichkolwiek chemicznych lepiszczy. Dobra maszyna będzie prasować odpad drzewny pod wysokim ciśnieniem, dzięki czemu będzie wydzielać się naturalna żywica drzewna, która stanowi w tym przypadku jedyne spoiwo brykietu. Przewagą brykietu nad tradycyjnym drewnem jest jego gęstość, która jest o wiele większa niż w przypadku drzewa, oraz kształt, które razem pozwalają zmagazynować opał o większej wartości energetycznej na tej samej przestrzeni. Można więc powiedzieć, iż jest to nieco bardziej zaawansowana i usprawniona, upgrade’owana forma drewna opałowego.

Wytwarzanie brykietu.

Oczywiście trzeba tutaj także zwrócić uwagę na kwestię samego wytwarzania brykietu, bowiem jest to proces dość wymagający, głównie w zakresie przygotowania przestrzeni produkcyjnej i magazynowej. Chodzi nam tutaj głównie o to, iż pomieszczenia magazynowe i produkcyjne powinny gwarantować utrzymywanie stałego poziomu temperatury i wilgotności, aby zarówno materiał wsadowy, jak i gotowy już brykiet nie nabierał wilgoci. Jest to bardzo ważny parametr gotowego brykietu, a zawartość jego wilgoci nie powinna przekraczać 10%, gdyż powyżej tej granicy, niestety będziemy mieć do czynienia ze znacznym spadkiem parametrów opałowych. Spadnie nam wartość opałowa, obniży się jakość spalania, a nawet stalowe elementy kotłów i pieców kominkowych będą narażone na uszkodzenia wynikające z korozji. Brykiet powinien być jak najbardziej suchy, aby zapewnić nam maksymalnie wysoki poziom wartości opałowej, oraz komfortu i ekologii spalania.