Dlaczego warto wdrożyć system ERP?

Współczesne przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej cyfrowe. Coraz więcej menedżerów zdaje sobie sprawę z tego, że nowa technologia ułatwia budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku. Do takich narzędzi cyfrowych należy między innymi system ERP.

Już rozszyfrowanie skrótu ERP wiele wyjaśnia, jeśli chodzi o zastosowanie takiego oprogramowania. Skrót pochodzi od angielskiego wyrażenia Enterprise Resource Planning i oznacza planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Jakich zasobów? Każdych, od zasobów ludzkich po materialne. Tego rodzaju systemy mają długą historię, której początki można datować na lata 50. XX wieku. Od tamtego czasu oprogramowanie do zarządzania przeszło jednak bardzo długą drogę. Na początku były to właściwie proste systemy do zarządzania magazynami, dziś to prawdziwe kombajny, które posiadają ogromną ilość funkcjonalności.

Systemy ERP pozwalają więc obecnie nie tylko zarządzać magazynem i logistyka, ale także ułatwiają zarządzanie procesami produkcyjnymi i realizacją zleceń. Takie systemy doskonale sprawdzają się również w procesach sprzedażowych i marketingowych, w zarządzaniu zasobami ludzkimi i w księgowości, a to zaledwie mała część ich możliwości.

 

System ERP – zalety

Jest wiele powodów, dla których system ERP powinien zostać wdrożony w przedsiębiorstwie. Przede wszystkim takie narzędzie skutecznie pomaga w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku, ponieważ automatyzacja procesów podnosi efektywność pracowników. Dzięki takiemu oprogramowaniu kadra zarządzająca uzyskuje błyskawiczny dostęp do ważnych informacji, co pozwala podejmować szybciej decyzje oparte na twardych danych. Systemy ERP pozwalają lepiej planować produkcję i dostawy, a także zapasy surowców. Umożliwiają efektywne zarządzanie obiektami przemysłowymi i maszynami. Najważniejsze jest jednak to, że wiele procesów zostaje zautomatyzowanych, co sprawia, że nie muszą zajmować się nimi pracownicy, a zasoby ludzkie można wykorzystać do ważniejszych zadań.

 

Dedykowany system ERP

Na rynku możemy znaleźć uniwersalne i dedykowane systemy ERP. Który z nich warto wybrać? To zależy oczywiście od potrzeb. Uniwersalne oprogramowanie jest tworzone w taki sposób, że spełnia najbardziej typowe i najczęściej spotykane w biznesie funkcje. Problem polega jednak na tym, że każde przedsiębiorstwo ma inne potrzeby, inną specyfikę działania. Nawet każda branża ma inne wymagania. To wszystko sprawia, że uniwersalne oprogramowanie często nie jest w stanie spełnić wszystkich oczekiwań użytkowników. Można oczywiście próbować rozbudowywać taki ERP o nowe funkcjonalności, ale nie zawsze jest to możliwe i tanie. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest wybór dedykowanego systemu ERP. Takie „szyte na miarę” oprogramowanie przystosowane jest ściśle do specyfiki konkretnego przedsiębiorstwa. Dziś nie ma już problemu ze znalezieniem doświadczonego producenta dedykowanych systemów ERP (np. ReasonApps – https://www.reasonapps.pl/oprogramowanie-dedykowane/systemy-erp), który dodatkowo zapewni opiekę techniczną i serwis.

System ERP to narzędzie, które może być ważnym wsparciem w budowaniu przewagi konkurencyjnej na rynku. Automatyzacja procesów to efektywna obsługa klienta, szybsze realizowanie zleceń i przede wszystkim lepsza kontrola nad firmą.