Czym są opakowania z PCR?

Opakowania z tworzywa sztucznego to obecnie najbardziej popularna forma opakowań dla wielu produktów. Począwszy od produktów spożywczych a na chemii gospodarczej skończywszy. Charakteryzują się licznymi zaletami, o których warto sobie powiedzieć. Poza tym, obecnie mamy także możliwość praktycznie nieograniczonego przetwarzania zużytych opakowań z tworzyw sztucznych, w kolejne opakowania, oraz inne produkty. Tego typu tworzywo, pochodzące z recyklingu określane jest skrótem PCR. Są to tworzywa pokonsumenckie, czyli wszelkiego rodzaju zużyte opakowania z tworzywa sztucznego, przetworzone na nowo w pelety z tworzywa sztucznego, z których można po raz kolejny odlewać nowe opakowania.

Tworzywa PCR

Same opakowania z PCR, powstają w takich samych warunków jak pierwotne opakowania z tworzywa HDPE, aczkolwiek mamy tutaj do czynienia z tworzywem odzyskanym w procesie recyklingu. Dzięki temu, możemy korzystnie wpłynąć na poziom zanieczyszczenia naszego środowiska, oraz na poziom emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to na pewno bardzo korzystne z punktu widzenia ekologii, ale także z punktu widzenia ekonomii. Okazuje się bowiem, iż przygotowanie tworzywa PCR jest o wiele bardziej przystępne, niż przygotowanie nowego, czystego tworzywa HDPE. Oczywiście ma ono także swoje wady, bowiem nie możemy go zastosować w przypadku opakowań do żywności, co jest wynikiem troski o bezpieczeństwo. Poza tym, tworzywo PCR nie pozwala nam na zbytnią ingerencję w jego kolorystykę. Wytwarzane w procesie recyklingu pelety R-HDPE (recycled HDPE) nie są przezroczyste, a więc nie jesteśmy w stanie dowolnie ich barwić. Jednakże obecnie ma to coraz mniejsze znaczenie, gdyż większość świadomych ekologicznie klientów, poszukuje właśnie opakowań ekologicznych, powstających z recyklingu, niekoniecznie kuszących kolorystyką.

Najważniejsze korzyści stosowania opakowania z PCR

Jak już wspomnieliśmy, opakowania z PCR okazują się być nieco bardziej przystępne w produkcji, co dla użytkownika może oznaczać niższą cenę finalnego produktu. Poza tym jest to forma opakowań w pełni ekologicznych, nadających się także do dalszego przetwarzania po raz kolejny i po raz kolejny. W zasadzie możemy dowolną ilość razy przetwarzać zużyte opakowania z tworzywa sztucznego aby ograniczyć w maksymalnym zakresie zanieczyszczenie środowiska.

Poza tym, iż z tworzywa PCR możemy wykonywać kolejne opakowania dla wielu produktów, mamy także inne możliwości. Obecnie z tworzywa PCR wykonywane są także nowoczesne materiały geosyntetyczne, dzięki którym budownictwo techniczne weszło na kolejny poziom trwałości inwestycji. Tego typu tworzywa geosyntetyczne, podnoszą znacznie trwałość konstrukcji budowlanych oraz zapewniają im wyższą odporność na działanie warunków atmosferycznych. A to wszystko dodatkowo idzie w parze z ekologią, a więc nie ma chyba lepszego rozwiązanie, jak korzystanie z opakowań z PCR.