Eksploatacja niedużych instalacji igłofiltrowych.

Odwadnianie z zastosowaniem instalacji igłofiltrowych, realizowane jest przede wszystkim przy dużych inwestycjach budowlanych, takich jak chociażby budowa dróg, autostrad czy też linii kolejowych. Bardzo często bowiem muszą one z racji kosztów przebiegać przez teren podmokły, o zbyt wysokim poziomie wody gruntowej. Koszty obejścia terenu podmokłego zaś, mogą się okazać nazbyt wysokie, aby taką opcję wykorzystać. Jednakże zestawy igłofiltrowe to także mniejsze systemy, wykorzystywane na co dzień w pracy wielu firm budowlanych, które dzięki ich zastosowaniu, skutecznie realizują swoje zadania. Warto się tutaj przyjrzeć tym mniejszym systemom, oraz stosowanym w ich przypadku agregatom, gdyż może się taka wiedza przydać wielu przedsiębiorcom budowlanym.

Małe systemy igłofiltrowe.

W toku realizacji różnorodnych prac budowlanych, bardzo często zachodzić będzie konieczność obniżenia poziomu wody gruntowej na niedużym odcinku. Czasem trzeba będzie wykonać drobne prace inżynieryjne w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki czy też jeziora lub innego zbiornika wodnego, co będzie skutkować oczywiście silnym napływem wody gruntowej. W takich okolicznościach, nie ma sensu zaciągać do pracy dużych systemów igłofiltrowych. Tym bardziej, iż w wielu przypadkach, wystarczające okazują się rozwiązania wykorzystujące 15-20 igłofiltrów w linii. Tego typu systemy będą realizowane w oparciu o odpowiedniej klasy pompy, które nie będą nadmiernie duże w stosunku do tak małej ilości igłofiltrów.

Wybierając odpowiednie pompy dla małych instalacji igłofiltrowych należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię doboru ich wydajności do obsługiwanej ilości igłofiltrów. Warto tutaj zwrócić jednakże uwagę na pompy spalinowe, w których przypadku, poprzez efektywną regulację obrotów, możemy dopasować charakterystykę oraz maksymalną wydajność pompy. Skutkuje to optymalizacją zużycia paliwa w konkretnych przypadkach, w stosunku do zapotrzebowania.

Najczęściej wykorzystywane pompy w małych instalacjach igłofiltrowych.

Wśród wielu rozwiązań w tym zakresie, jednym z częściej stosowanych są pompy typu Selwood Spate 75. Jest to solidna pompa spalinowa montowana na ramie z kołami, napędzana silnikiem spalinowym Yanmar o mocy 3 kW. Zapewnia nam osiągi wydajnościowe na poziomie do ok. 30 m3/godz przy maksymalnej wysokości podnoszenia do 30 m. W zasadzie, parametry pozwalają tego typu pompom na skuteczną pracę w przypadku większości niedużych instalacji igłofiltrowych. Doskonale poradzą sobie z instalacjami o ilości igłofiltrów 10-15 sztuk, montowanych nawet na bardzo dużych, sięgających 6-7 m głębokościach. Można więc powiedzieć, iż pompy tego rodzaju będą idealnym rozwiązaniem dla wielu firm budowlanych, które na co dzień nie zajmują budownictwem drogowym czy też kolejowym, gdzie wykorzystywane są o wiele większe instalacje igłofiltrowe.